Budai Ciszterci Szent Imre Gimnázium
A ciszterci szerzeteseknek régi álmuk valósult meg, amikor a Villányi úton, a Feneketlen-tó partján telket vásároltak – a zirci apátság támogatásával –, hogy oda majd saját gimnáziumot, templomot és rendházat építhessenek. Ezek közül csak az első kettő valósult meg, a harmadik tömb létrejöttét meghiúsította a háború. Az új iskola 1929-re készült el, de a hírneve megelőzte: tanárai között képzett, külföldön tanult szakemberek szerepeltek. A neobarokk Szent Imre-templomba pedig először 1938-ba léphettek be a hívők.
Maga a Szent Imre Gimnázium 1912-től létezik, ám akkor még saját épület híján a Váli utcai iskolában indult meg az oktatás. De mi már tudjuk, hogy 17 évvel később a Feneketlen-tó partján saját otthonra lelt az intézmény. Ezt a díszes, elegáns, ötszintes épületet a kor foglalkoztatott építésze, Wälder Gyula tervezte, akinek nevéhez a szomszédos Szent Imre-templom és a pesti Madách téren álló óriási téglaépület is köthető. A sárgára vakolt falak között tágas tantermeket, két különböző méretű dísztermet, felszerelt előadókat találunk, sőt tornatermeket is. Az épülethez egy nagy udvar is tartozik, rajta sportpályákkal.
A második világháború után az iskolát államosították, és át is keresztelték József Attila Gimnáziumra. Végül 1997-ben költözhetett vissza a Budai Ciszterci Szent Imre Gimnázium, amelybe összesen 900 diák jár. A közösségi élet példaértékű a cisztercieknél, akik magukról így fogalmaznak: „Várjuk mindazokat, akik egy nyitott, hitre és kultúrára fogékony katolikus közösséghez szeretnének tartozni”. Nos, ebben a közegben nevelkedett például Czeizel Endre orvos-genetikus, Cseh Tamás Kossuth-díjas és Liszt Ferenc-díjas magyar zeneszerző, énekes, előadóművész, Kovács András Péter Karinthy-gyűrűs humorista és Latinovits Zoltán, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész is. Az iskolának saját cserkészcsapata is van, több száz taggal.
2001-ben a templom és a gimnázium közötti téren állították fel a Klebelsberg Kuno-emlékművet, mert az egykori vallás- és közoktatásügyi miniszter nagymértékben hozzájárult a ciszterciek iskolájának létrehozásához, valamint a rend működéséhez. Az 1939-ben, eredetileg a IV. kerületben felavatott szoborcsoport Grantner Jenő alkotása. A II. világháború alatt a szoborkompozíció megsérült, így azt elbontották, és a 2000-ben történt helyreállítása után került a XI. kerületbe. A főalak középen Klebelsberg Kuno szobra, mellette a férfi mellékalak a tudományt, a női mellékalak pedig a művészetet szimbolizálja.
Túraajánlatok
Séta Újbuda szívében Dél-Buda kulturális központját sétáljuk körbe, miközben olyan kérdésekre is választ kapunk, hogy miért neveztek el egy épületet 500 ezüst dénár nyomán, hogyan kerül egy máig működő templom egy bérháznak látszó épület első emeletére vagy hogyan szórakoztak egykor a fiatalok a Budai Parkszínpadnál.
Panoráma séta a Gellért-hegyen át A Világörökség része, népszerű randihelyszín és az egyik legszebb panorámájú kilátó. Ez mind a Gellért-hegy, amit hiába látunk nap mint nap, mégis ritkán sétálunk fel rá. Itt az alkalom, látogassuk meg az örökifjú hölgyet a tetején, majd pedig sétáljunk le az arborétumon keresztül a Feneketlen-tóig.