funiQ logo

Múzeumok Éjszakája 2016

Időpont: 2016. június 25. szombat

Idén 13. alkalommal változik az ország egy éjszakára a múzeumok és a kultúra birodalmává. A kedvezményes belépőjegyek, az egyedi, izgalmas programok emberek ezreit vonzzák ilyenkor a kiállítóhelyekre, ahol extra tárlatok, elismert előadók és játékos tanulás várják a látogatókat. Az országszerte több mint 400 intézmény, 2200-nál is több programmal várja a vendégeket szombat délutántól vasárnap kora hajnalig.

Múzeumok Éjszakája

Belépőjegyet a programban részt vevő helyszíneken vehetünk, illetve Budapesten a BKK jegypénztáraiban is. A budapesti helyszínekre egységáron válthatjuk meg karszalagunkat: felnőtteknek 1500 Ft-ért, 6 és 18 év közötti gyerekeknek 600 Ft-ért, amellyel a város összes helyszíne látogatható. Budapesten szombaton 18:00-tól vasárnap 2:30-ig ingyen közlekedhetnek a karszalaggal rendelkezők a Budapesti Közlekedési Központ által biztosított hét múzeumi buszjáraton.

2016-ban a Múzeumok Éjszakájának tematikája a „Hősök, felfedezők, újítók” címet viseli, az esemény „fővárosa” pedig Kecskemét lesz, ahol 50 helyszín várja a látogatókat egész éjjel.

A programok és a helyszínek mennyisége miatt nem tudjuk mindet számba venni, ezért válogattunk nektek a legegyedibb programokból egy csokorral:

A budapesti Iparművészeti Múzeum legújabb időszaki kiállítása a Bringológia, ahol több mint tíz ország legfrissebb kerékpáros design innovációinak válogatását tekinthetjük meg. A látványos kiállításra kivételesen éjjel is ellátogathatunk.

Bringológia kiállítás az Iparművészeti Múzeumban
Bringológia kiállítás az Iparművészeti Múzeumban Fotó: Iparművészeti Múzeum ©
  • teherhordó kerékpár a '30-as évekből
    Teherhordó kerékpár a '30-as évekből Fotó: Iparművészeti Múzeum ©
  • Herman van Hulsteijn: VH1 kerékpár
    Herman van Hulsteijn: VH1 kerékpár Fotó: Iparművészeti Múzeum ©
  • Isobel Quiroga: Urban Nomad Revisited íróasztal
    Isobel Quiroga: Urban Nomad Revisited íróasztal Fotó: Iparművészeti Múzeum ©
  • Félegyházi összecsukható kerékpár az 1970-es évekből
    Félegyházi összecsukható kerékpár az 1970-es évekből Fotó: Iparművészeti Múzeum ©
  • kerékpártároló polc
    Kerékpártároló polc Fotó: Iparművészeti Múzeum ©
  • merényi kerékpár
    Merényi kerékpár Fotó: Iparművészeti Múzeum ©

Az esztergomi Keresztény Múzeumban megnézheted, hogyan néz ki egy XV. századi szobor, ha CT vizsgálatnak vetik alá, emellett bebarangolhatjuk a múzeum virágoskertjét és kézműves foglalkozásokon is részt vehetünk két tárlatvezetés között.

Frédi és Béni autómakett készítéssel, mamutvadászattal, ősembersír feltárással készülnek a gyerekeknek és örökifjaknak a Balatoni Múzeumban. Ha pedig ez kevés lenne, az arcrekonstrukció technikáját is megismerhetjük a keszthelyi múzeumban az állandó kiállítások és két időszaki tárlat mellett.

A pécsi Vasarely Múzeumban Victor Vasarely saját tervezésű játékával készíthetjük el saját alkotásunkat a művész stílusában, amit aztán fényképen megörökítve vihetünk haza. Ha pedig már amúgy is fényképezünk, a helyszínen megfelelő hátteret és öltözéket biztosítanak számodra egy igazán kreatív OP-ART, azaz optikai művészeten alapuló selfie elkészítéséhez! A pécsi helyszínek között városnéző kisvonattal is közlekedhetünk.

A Múzeumok Éjszakáját Tihanyban sem hagyják figyelmen kívül: különleges idegenvezetéssel készülnek a látogatóknak: szerzetesek kalauzolnak végig bennünket a Tihanyi apátságon. A templom melletti Porta Pacis Látogatóközpontból este 8-kor, fél 10-kor és 11-kor induló vezetések során megcsodálhatjuk a máskor nem látogatható a sekrestyét és a XVIII. századi szerzetesi kriptát, hallgathatunk gregorián énekeket és barokk orgonazenét, emellett különleges apátsági ételeket és italokat is kóstolhatunk az apátság udvarában. A barokk kor titkai Tihanyban című egyedi vezetésre előzetes regisztráció szükséges, a program díja 3800 Ft/fő.

Tihanyi apátság
Tihanyi apátság Fotó: funiQ

Megismerhetjük a kékfestés történetét és elkészíthetjük saját kékfestett pólónkat a pápai Kékfestő Múzeumban.

Budapesten a Magyar Nemzeti Múzeum szervezői egész napos programokkal várják a vendégeket. Óriás társasjátékok, slackline bemutató és ügyességi próba, véradás, tárlatvezetések és az '50-es éveket idéző táncbemutató és táncoktatás vár a vendégekre.

Magyar Nemzeti Múzeum
Magyar Nemzeti Múzeum Fotó: funiQ

A balatonfüredi Vitorlázeum igazi matrózképzőt indít a Múzeumok Éjszakájára. A foglalkozás során megtanulhatod a kötelek különféle csomózási módjait, azt, hogy hogyan kell kötelet vetni és hogy milyen a viharos Balatonon hajózni. A későbbi előadáson pedig megismerheted a Yacht Club történetét és hétköznapjait.

Gödöllőn több ingyenes programon is részt vehetünk, köztük a Grassalkovich-kastély parksétáján, interaktív könyvbemutatón, társasjáték bemutatón, rajzversenyen és bábelőadáson. A kastély időszaki- és állandó kiállításai, valamint a Horthy-bunker belépőjeggyel látogatható.

Grassalkovich-kastély a park felől
Grassalkovich-kastély a park felől Fotó: funiQ

Pákozdon olyan hadi célból fejlesztett eszközökről beszélgethetünk, mint a mikrohullámú sütő vagy a konzerv, ami alapvetően a katonaságnak készült, mégis a civil életben is használjuk őket. Egy ezredorvos életébe is bepillantást nyerhetünk és airsoft harcimitáción is küzdhetünk, miután a katonai akadálypályán felmértük erőnlétünket.

Bábelőadásokkal, gyerekprogramokkal, divat fotózással, tűzoltóautó bemutatóval, koncertekkel, egy fényfestő csapat különleges bemutatójával és számos érdekes tárlatvezetéssel vár bennünket a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum.

Munkácsy Mihály Múzeum
Munkácsy Mihály Múzeum Fotó: funiQ

A Múzeumok éjszakája részletes programfüzete a budapesti múzeumokban és fővárosi éttermekben, szórakozóhelyeken elérhető, ide kattintva pedig le is tölthető.