Vitorlázeum, Balatonfüred
Balatonfüred és a Balaton legrégebbi vitorlásklubja épületének földszintjén néhány éve a Vitorlás étterem található, 2015 tavaszán azonban már az egész épület csak a vízről és a vitorlás sportról szól, hiszen az emeleten megnyílt a Vitorlázeum vitorlástörténeti interaktív kiállítás.

Az egész évben nyitva tartó, tematikájában egyedülálló bemutatótérben játékos, látvány- és élményelemekkel tűzdelt, interaktív formában ismerkedhetünk meg a balatoni vitorlázás történetével. A kiállítás egyik legizgalmasabb eleme a Viharszimulátor, amelybe beülve megtapasztalhatjuk, milyen élmény egy viharos nap a Balatonon.

A Vitorlázeum termeibe egy rövid regisztráció után indulhatunk el, amelynek során kapunk egy mentőmellényt és azzal együtt egy kódot. Ez a kód informálja a Vitorlázeum központi rendszerét arról, hogy a látogató milyen nyelven lett regisztrálva, így ő a kiállítás egész területén olyan nyelven kap tájékoztatást, amilyenen bejelentkezett.

A nagyteremben egy 30 négyzetméteres, járható üvegfelületű interaktív Balaton-térkép fogad minket, amelynek számozott kockáira rálépve egy-egy videót indítunk el a szemközti falra kihelyezett képernyőkön.
A következő termekben megismerhetjük a balatoni vitorlázás kezdeteit, a különböző hajótípusokat, csomókat. A gyerekek papírcsónakversenyt rendezhetnek hajszárítók segítségével, a teraszon pedig gyakorolhatjuk a vitorlafelvonást, a kikötést vagy a kormányzást.
Külön termet kapott a nagy múltú Kékszalag tókerülő vitorlásverseny, az összes eddigi győztes hajó és kapitánya neve olvasható itt 1934-től napjainkig. Szerencsére a tervezők elég helyet hagytak, így még sokáig élhet ez a hagyomány.

-
A Vitorlázeum élményterasza Fotó: funiQ -
Mindkét részén mozgatható hajómodell Fotó: funiQ -
Papírhajó-verseny és csomózási gyakorlóhely a Vitorlázeumban Fotó: funiQ -
Vitorlásmodellek; a jobb oldali ugyanaz a típus, amivel Fa Nándor körbekerülte a Földet Fotó: funiQ -
Kékszalag terem Fotó: funiQ -
Egy vitorlás ingását imitáló hajótest Fotó: funiQ -
Az első Kékszalag-győztes hajó egy darabja Fotó: funiQ -
Bujtor István-szobor a mólónál, a háttérben a Vitorlázeum. A 2009-ben elhunyt színész sok szálon kötődött Füredhez. Fotó: funiQ
A Tagore sétány nyugati végében, a mólónál található Vitorlázeumba a földszinti étterem melletti falépcső vezet fel, de az épület Balaton felőli oldalában mozgáskorlátozottak számára kialakított lépcsőlift is működik.
Elérhetőség
- Cím: 8230 Balatonfüred, Tagore sétány 1.
- Tel.: +36 87 950 876
- Web: www.vaszaryvilla.hu/vitorlazeum