Memento: Az 1945–56 között kivégzettek emlékműve
A Petőfi híd budai hídfőjénél, az A38 közelében, az Egyetemisták parkjában kapott helyet Péterfy László 1998-ban készült alkotása, a Memento. A szobor azokra a személyekre emlékeztet, akik a kommunizmusnak estek áldozatul, akiket 1945 és 1956 között végeztek ki.
Az emlékmű lépcsősor tetején álló, két, egymással szembe fordított hatalmas kőtábla, amelyeknek belső felének tetején fejeket látni, alsó részükön pedig az áldozatok nevei olvashatók, alattuk a „PRO PATRIA 1945–56” felirattal.
Szemben állva a Mementóval, a jobb oldali kőtábla oldalán a magyar címer látható, alatta „A HAZÁÉRT ÉLTEK HALTAK” felirattal. A bal oldalin pedig a következő felirat olvasható: „Állította örök emlékezetül a volt politikai elítéltek támogatásából és társadalmi összefogásából az 1945–56 közötti magyar politikai elítéltek közössége.”
A jobb oldali kőtábla hátulján Gérecz Attila: Ítélet című versének egy részlete áll:
- „De mikor a hóhér hozzáért,
- Hangja kizúdult az utcáig,
- Süvöltve tovább: a hazáért
- És a népért mindhalálig!”
A bal oldalon pedig ezt olvashatjuk: „Hirdesse az emlékmű az 1945–56 között kivégzett és mártírhalált halt magyar hazafiak emlékét, akik a II. világháború után ellenálltak a megszálló szovjet hadseregnek és az árnyékában uralomra került kommunista diktatúrának.”
2000 óta minden év február 25-én tartják a kommunizmus áldozatainak emléknapját.
Túraajánlatok
Egyetemek és parkok a Duna két partján Az egyetemi negyedtől a Kopaszi-gátig tartó rövid, de annál tartalmasabb túra a lágymányosi és a ferencvárosi Duna-partok patinás városképét járja végig, miközben rengeteg érdekes épületet ismerünk meg, és többször is keresztezzük a Dunát.
Építészeti kalandozások Újbudán Ez az útvonal a XI. kerület építészeti érdekességeit fedezi fel. Az elsősorban a XX. századból származó építészeti emlékek közül különösen érdekesek azok, amelyek egykori ipari vagy közlekedési funkciójuk elvesztése után megmaradtak, de új szerepet kaptak.