Hollókői Húsvéti Fesztivál
Időpont: 2016. március 26-28.
Húsvétkor folyamatos program várja a Hollókőre látogatókat, ahol az Ófalu parasztházai és köves utcája visszarepít minket az időben. Gazdag folklórprogram, palóc gasztronómia, népszokások az elmaradhatatlan locsolkodással, koncertek, családi és gyermekprogramok nyújtanak feledhetetlen élményeket a vendégeknek.
Az UNESCO Világörökség részét képező Ófalu 67 piros cserepes műemlék háza pont úgy néz ki, mint száz évvel ezelőtt, leginkább egy szabadtéri múzeumra emlékeztet. Azzal a különbséggel, hogy Hollókő élő, működő falu, amelynek lakói húsvétkor magukra öltik híres, színpompás népviseletüket, és életre keltik a magyar húsvéti népszokások legjavát. Igazi, palóc húsvéti forgatagba kerül itt a látogató. Idén még gazdagabb, még színesebb a program és a látvány. A település a 'Próbáljon szerencsét Hollókőn!' elnevezésű pályázat keretében új látnivalókkal bővült. A vendégek egy népmese kellős közepében érezhetik magukat és tölthetik el az idejüket a különböző koncertek, kézműves bemutatók, gasztronómiai programok, a Táncház, a Kézművesház és a többi érdekesség közt.
Lány nem marad szárazon
Hollókő egyik legismertebb és leglátványosabb húsvéti népszokása a locsolkodás. A falu összes, hagyományos népviseletbe öltözött eladó lányát kötelező ilyenkor eláztatni. Nincs olyan pörgős rakott szoknya a faluban, ami ilyenkor száraz marad! A locsoláshoz a legények egy vödörnyi hideg kútvizet használnak, hogy a lányok el ne hervadjanak idő előtt. A legenda szerint a friss, húsvéti kútvíz megőrzi a szépséget és az üdeséget. Valami mást is jelenthet, mert a helyiek szerint a tavaly meglocsolt lányok közül az idén már többen kerekedő pocakkal vesznek részt az ünnepségen. Korábban mindenhol vizet használtak a locsolkodáshoz, mára ez a szokás átalakult, és a fiúk parfümöt, kölnit hordanak ilyenkor maguknál. Hollókő az egyetlen olyan hely, ahol a fiatalok a régi hagyomány szerint vízzel locsolkodnak.
Hagyományok, programok
A várban időutazásban lehet részünk, már az előtte lévő téren középkori életkép fogadja a látogatókat. A Hollókői várban pedig ügyességi játékokon és lovagok bemutatóin vehetünk részt, felpróbálhatunk a korra jellemző ruhákat, miközben a muzsikusok középkori zenét játszanak.
A húsvéti hagyományok eltűnőben lévő kulturális értékeink közé tartoznak, ám Hollókőn ezekben a napokban megtalálható mindaz, ami a magyar ünnepet jellemzi. Hímes tojás, magyar sonka, locsolóversek, sokszoknyás, vízsugár elől visítva menekülő lányok és színes forgatag jellemzi az eseménysorozatot. A vendégek kóstolót kaphatnak a környék legjobb palóc gasztronómiájából, kiváló borokból és pálinkákból, a kicsiket gyermekprogramok, a nagyokat nép- és világzenei koncertek várják. Fellép többek közt Szabó Balázs, Ferenczi György és a Rackajam és a Kerekes Band is, lesz mesemondás és tánctanítás is. Ha szeretné átélni a hagyományos, magyar húsvét hangulatát remek ételek-italok és programok mellett, Hollókőn a helye.
Napi jegyek:
- Felnőtt belépő: 3000 Ft
- Kedvezményes belépő: 2000 Ft
- 10 éves kor alatt ingyenes!
Információ
- Hollókői Világörökség-kezelő Nonprofit Kft.
- Cím: 3176 Hollókő, Kossuth út 74.
- Tel.: +36 32 579 010
- Email: info@holloko.hu
Az esemény hivatalos weboldala: www.husvetifesztival.com.
Látnivalók
Hollókő Hollókő 1987-ben a világörökség része lett: ekkor került fel az UNESCO Világörökség-listájára. A Nógrád megyei falu azzal érdemelte ki a címet, hogy élő hagyományként őrzi a XVII-XVIII. századi faluképet és a modern kor előtti falusi életet. Hollókő népszokásairól és a palóc népviseletről is híres.