Somogyegres
A kis zsáktelepülés Kelet-Külső-Somogy lankái közt, egy völgyben fekszik. A pár száz fős falu viszonylag közel esik a Balatonhoz, de már annak turisztikai vonzáskörzetén kívül. A legközelebbi város Tab, ami 16 km-re északra található Somogyegrestől.

Vadakban gazdag bükkös, tölgyes, gyertyános erdők és tavak veszik körül a települést, ezért kedvelt vadászterület.
Törökkoppány mellett Somogyegres az egyik állandó helyszíne a hagyományőrző íjászatnak, amit egyesületi formába tömörülve művelnek a helyiek.
Somogyegres - Zics és Nágocs mellett - hagyományosan a Zichy derby fogathajtó maraton egyik állomása.
A hagyomány szerint 17 család alapította a települést, erre utal a község címerében található 17 csillag is.
Túraajánlatok
Látnivalók
Szent Fülöp és Jakab templom Az egykor zöld kupolás templomot két szentről nevezték el. Az 1781-ben épült templom a település címerében is látható.
Útszéli kőoltárok A betelepült német lakosság építtette a jellegzetes kőoltárokat.
Egyéb látnivalók: 1939-es tűzoltókocsi

Története
Somogyegres a környező falvakhoz képest viszonylag későn, a XVI. században jött létre. Nevének említésével először Egrech alakban, az 1535. évi adólajstromban találkozhatunk. Az 1563. évi török kincstári fejadójegyzékben neve Egrős-ként szerepelt.
A XVII. században elnéptelenedett, melynek okai pontosan nem ismertek: vagy a török pusztításának eredménye, vagy járvány tizedelte meg az itt élőket.
1713-ban megkezdődött a falu betelepítése. 1733-ban a terület birtokosa a gróf Batthyány család, 1762-ben gróf Batthyány Lajos nádor a község földesura. 1724-ig magyarok lakták a községet, a németek ezt követően települtek be, de meglehetősen hamar asszimilálódtak. Hatásuk máig érzékelhető a község építészeti örökségében. A települést ekkor már Németegresnek hívták. Római katolikus temploma 1781-ben épült.
A Batthyány családtól herceg Montenuovo Alfréd birtokába került a község. A jobbágyok földhöz juttatása 1835-ben kezdődött el. Az 1871. évi községtörvény szerint a település – mely ekkor Somogy és Tolna megye határán feküdt – a nágocsi körjegyzőséghez tartozott.

Az I. világháború a falutól súlyos áldozatokat követelt. 1931-ben a község nevét – a lakosság kérésére – alispáni határozattal Németegresről Somogyegresre változtatták meg. A település ma önálló önkormányzattal rendelkezik, de a kányai körjegyzőség része.