Szent László-templom, Magyarpolány
A római katolikus templomot a szentély elkészültekor, 1769-ben szentelték fel. Ezt örökíti meg a templom szentélyét a hajótól elválasztó diadalíven a következő latin nyelvű felírás: "Isten dicséretére és a nép üdvösségére emeltette, Szent László király tiszteletére és a háromszemélyű egy Isten dicsőségére díszítette és ünnepélyesen felszentelte Konstantin zirci apát 1769." A hajó és a torony építése 1773-ban fejeződött be.
A templom elsődleges művészeti stílusa a rokokó és a klasszicizmus között meghatározó füzérdíszes, copf stílus. A főhomlokzaton az előreugró torony uralkodik, az oldalakon különböző formájú ablakok dominálnak. A boltozati freskók látványvilága megragadó: a szentély mennyezetképén Szent István király ajánlja fel koronáját Szűz Máriának, a magyarok nagyasszonyának. A hajó mennyezetén Szent László király életéből vett legendás eseményeket látunk. A kép közepén a király a templom homlokzatának képét ajánlja egy felhő közül előtűnő angyalnak. Egy másik boltozat freskója III. Béla király alakját eleveníti fel.
A főoltár koporsó alakú, copf díszítéssel gazdagon ellátott baldachinos oltár, két oldalán helyezték el Szent István király és Szent Imre herceg fából faragott szobrát.
A magyarpolányi templom izgalmas látnivalója a szószék a nagy nyugati egyházatyák alakjával és a szentírás jeleneteit ábrázoló domborművekkel. Említésre méltók még a templomban lévő faragott gyóntatószékek, a keresztkút és a húsvéti gyertyatartó. Gazdagon díszített a kovácsoltvas kórusrács is. A zenélő angyalokkal ellátott 8 változatú orgona ugyancsak szép barokk alkotás.