Balatonalmádi
Balatonalmádi a Balaton északi partjának, a keleti medencének egyik festői szépségű részén, a 71-es főút mentén fekszik. 7 km hosszú partszakasza egy félköríves formájú, tóba nyúló félszigetet követ, amelyet változatos hegyvonulatok, lankás dombok ölelnek körül, amfiteátrumszerű, egyedülálló fekvést biztosítva ezzel a városnak.
Túraajánlatok
Kerékpártúrák
- Balatonfűzfői kis kör (29 km)A balatonfűzfői Fövenyfürdőtől indul a könnyű, családi körtúra.
- Balaton kerékpártúra: Régi "római" út
- Balaton kerékpárút: Északi part
- Balaton kerékpárút: Kelet-Balaton
- Balaton körüli kerékpárút (Balatoni Bringakörút, 203 km)
- Keleti Balaton-kör (78 km)
- Keleti körtúra a Balaton északi partján (59 km)
- Királynék nyomában (Veszprém - Alsóörs, 42 km)
Érdemes végigsétálni a város által kialakított Vörös Homokkő tanösvényen és az Óvári-messzelátóból gyönyörködni a balatoni panorámában.
Vörös Homokkő Városi Tanösvény
Kék háromszöggel jelzett 6 km-es körtúra, melynek menetideje kényelmes tempóban 2-3 óra, bemutatja a túrázónak Balatonalmádi főbb nevezetességeit, természeti értékeit. A túra részletes leírásáról bővebb információt Balatonalmádiban a Városház tér 4. szám alatti Tourinform Irodában kaphat.
Szent Erzsébet-liget (Öregpark)
Véghely Dezső természettudós 1882 táján kezdeményezte a város parkosítását. A 10 hektáros parkot 1977-ben helyi természetvédelmi területté nyilvánították.
Táblával jelzett geológiai feltárások:
- 71. sz. főút mentén a káptalanfüredi vörös homokkő letörés
- Veszprémi út mellett, a megye-hegyi útbevágás középső triászbeli, karbonátos rétegsorának egymásra települő képződményei, melyekben ősmaradványokat is láthatunk.
- Vadvirág utcában útbevágás tárja fel a földtörténeti ókor és középkor határát.
Káptalanfüredi erdő
Uralkodó fája a csertölgy, honos a fekete fenyő, a kőris és a juhar. A Balaton-felvidék növényvilága szinte egyedülállóan itt terjed le a Balaton partjáig, csatlakozva a vízpart füzeseihez (Káptalani-szoros).
Köcsi-tó Tanösvény
A Káptalanfüreden található 400 m-es tanséta (sárga T jelzés) 4 állomásán ízelítőt kapunk a tó környezetének természeti értékeiből.
Zöld sáv körtúra
Táv: 11,5 km, menetidő 3 óra. Balatonalmádi vasútállomás-Széchenyi sétány-Martinovics u.- Kompolthy Tivadar-emlékoszlop-Remete-völgy-Vödör-völgy-Kőhegy.
Malom-völgy
Vörösberényben a Sátor-hegy és a Vár-hegy meredek, erdős lejtői közt húzódó turista útvonalakon jelzett völgy, ahol tűzrakóhely várja a kirándulókat. Nevét a völgyben fakadó, valaha bőséges vízhozamú Ferenc-forrás által táplált Berényi Séden lévő malomról kapta.
Gyalogtúra a Kék túra nyugati irányában
Táv: 21 km, útvonala 12 km-en keresztül érinti Balatonalmádi területét is. Útvonal: Balatonalmádi vasútállomás-Csere-hegyi kilátó - Alsóörs (kék D jelzésen juthatunk fel a Somlyó-hegyi kilátóra)-Csákány-hegy, Endrődi Sándor-kilátó - Csopak, Nosztori-völgy, Péter-hegy, Tamás-hegy, Jókai-kilátó, Lóczy-barlang - Balatonfüred, Vörös templom.
Látnivalók
Óvári messzelátó, Balatonalmádi A különleges nevű kilátónak a formája is különleges, a Balaton legszebb kilátói közé tartozik. A századfordulón épült kilátó könnyen megközelíthető: autóval az aljáig elmehetünk, gyalog pedig Almádi központjától, a Városház térről induló Vörös Homokkő tanösvény kék háromszög jelzését kell követnünk.
Szent Ignác-templom
A XVIII. század közepén épült vörösberényi jezsuita rendház mellé építették ezt az 1779-ben felszentelt barokk templomot.
Szent Margit-kápolna
A kápolnát a Remete-patak bal partján, 1869-ben építették, oltárképét Blázy Imre festette.
Szent Imre-templom és a Szent Jobb-kápolna
Az almádi városrészben álló Szent Imre-plébániatemplom 1930-ban épült. Nevezetessége az 1957-ben a budai várból ide helyezett Szent Jobb-kápolna, ahol – mint ereklyét – Szent István jobbjának egy darabját, illetve Boldog Gizella csont ereklyéjét őrzik. Első királyunkat aranymozaik ábrázolja, Róth Miksa alkotása.
Erődített református templom
Balatonalmádi talán legjelentősebb műemléke – a vörösberényi városrészben található fallal körülkerített református erődtemplom, melyet eredetileg a katolikusok építettek. Az első kis templomot a XI. században emelték, majd a XII. században bővítették. Ezt a román stílusú templomot feltehetően a XIV–XV. században gótikus stílusban átépítették. Ekkor épült a déli homlokzat elé a harangtorony. A bejárat vörös homokkőből készült. A török időkben megrongálódott épületet a XVIII. században végül a református közösség szerezte meg. 1737 körül kezdték meg a helyreállítást, átépítést barokk stílusban.
“Kézfogás” Európa Szoborpark
A 2013-ban megnyílt parkban hazai és európai művészek alkotásait tekinthetjük meg.
VasútARTjáró
A vasúti aluljárót Balatonalmádihoz kapcsolódó festők, fényképészek alkotásaival díszítették, és félévente új alkotások kerülnek közszemlére.
Öreg-park
A Balaton-part mentén húzódó Öreg-parkot a XX. század elején kezdték telepíteni, amikor a fürdőélet kezdett fellendülni. A parkban irodalmunk és történelmünk nagyjainak (Petőfi, Kossuth stb.) szobrait láthatjuk.
Régi vasútállomás
Az Öreg-hegy oldalán húzódó Töltés utca az egykori Alsóörs–Veszprém vasútvonal nyomvonalán alakult ki, amelynek egy rövid, meghagyott pályaszakaszon álló régi gőzmozdony állít emléket.
Egyéb látnivalók:
Volt Jezsuita rendház,
Szabadtéri Kápolna, Millenniumi emlékmű, Gőzös emlékmű, Vízimúzeum, Magtár-Bormúzeum, Nepomuki Szent János-szobor, Kompolthy Tivadar-emlékmű, Ivókút, Dr. Lenkei Vilmos Dani emléktábla, Váci Mihály mellszobra, Baross Gábor-emléktábla, Hősi emlékmű, Sellők-díszkút, Pihenő nő, Napernyős nő, Óvári Kilátó, Csere-hegyi kilátó, Remete-forrás, Pannónia Kulturális Központ és Könyvtár.
Budatava strand A Budatava strand a környező strandokhoz képest sokkal nyugodtabb és barátságosabb. A helyiek szerint itt van a Balaton legjobb halsütője.
Wesselényi strand Az északi part egyik legnagyobb és legismertebb strandja elképesztő gasztronómiai felhozatallal, játszótérrel, játszóházzal, sportpályával, ugrálóparadicsommal és egy óriási, gyerekeknek kialakított homokos parttal várja a nyaralókat.
Káptalanfüredi Kisstrand A nagystrand mellett található a kisstrand, sokkal nyugodtabb, barátságosabb és csendesebb környezettel. Aki nem szereti a nyüzsgést, de szeretne megkapni minden szolgáltatást, amit a többi strand ad, annak ez a hely való!
Káptalanfüredi Nagystrand A nyugodt és kellemes káptalanfüredi Nagystrand egyre ismertebb a nyaralók körében. A strandon találunk játszóteret, homokozó öbölt, strandröplabdapályát, napozóteraszt, focipályát és melegkonyhás büfét.
Története
Több település összevonásával alakult ki: Káptalanfüredet 1952-ben, a legrégebbi települést, Vörösberényt – a hozzá tartozó Budatavával együtt – 1971-ben csatolták Almádihoz. Területe – régészeti leletek szerint – már az újkőkorban lakott volt, a réz- és bronzkorszak emberei is itthagyták emlékeiket. A rómaiak idejéből edénytöredékek kerültek elő a földből és egy vízvezeték részei, amellyel a források vizét vezették a villagazdaságba.
1018-ban Szent István az akkor Szárberénynek nevezett falut a veszprémvölgyi apácáknak adományozta. Jóval később, 1639-ben a győri jezsuitákhoz került.