Dunaújváros
Dunaújváros Fejér megye keleti részén, a Mezőföld peremén, a Duna mellett fekszik. Fejér megye második legnépesebb települését 1951-ben nyilvánították várossá. Kistérségi székhelyként 8 települést igazgat. A város életében mindig nagy jelentősége volt annak, hogy hazánk egyik legfiatalabb városa. Gazdaságában a kezdetektől a nehézipar volt jelentős, ez a városképre is rányomta bélyegét. Mára egykori virágkorán túl, inkább a megváltozott világban való helykeresés jellemzi.
Tudta-e, hogy?
A város rendkívüli gyorsasággal épült fel. 1950-ben határozták el a megépítését. 1951. májusban már városi rangot kapott, akkor még Dunapentele néven. 1951. november 7-én nyerte el a Sztálinváros nevet. 1953-ra a város nagy része felépült Közép-Európa legnagyobb vasműjével. Az 1945 utáni rendszer büszkeségének számított az első magyarországi szocialista város. 1961-re a neve már túl kínos volt, s mivel Leninváros már épült a Tisza partján, a Dunaújváros nevet kapta.
Látnivalók
Pentele híd
A Pentele híd hazánk egyik legdrágább hídja 2005–2007 között készült el, 55 milliárd Ft-ba került. Az Alföldet és a Dunántúlt köti össze. Összesen 1685 m hosszú, 41 m széles kosárfüles ívhíd. Fesztávolsága 308 m, ebben a szerkezeti formában a világon egyedülálló. Ártéri hídszakaszai 1070 m és 300 m hosszúak. Ezeket köti össze az előre összeszerelt, majd úsztatással a helyére szállított és ott beépített mederhíd.
Egyéb látnivalók: Szalki-sziget, Szocreál Tanösvény indulópontja, Sigray-kúria (Sándorpuszta), Rosti-kastély (Pálhalma), Frankl-kúria (Szedrespuszta), Janitsáry-kúria (Szávitsmajor), Dunaújvárosi Szoborpark, Római kőtár és romkert, Baracsi úti Arborétum, Duna-parti löszfal és védett gyurgyalag-telep, Pentele híd, Aquantis Élményfürdő, Intercisa Múzeum, Kovácsmúzeum, Dunai Vasmű Gyártörténeti Gyűjtemény, Dunaújvárosi Papírgyár Üzemtörténeti Gyűjtemény, Zenélő Szoborpark Modern Múzeuma, Kortárs Művészeti Intézet.
Fontosabb éves rendezvények: Dunaújvárosi Sárkányhajó Kupa (május), Amerikai Autók Találkozója (július), Éden Fesztivál (július), Fúvószenekarok Nemzetközi Fesztiválja (augusztus), Ladik Fesztivál (augusztus).