funiQ logo

Duna-Dráva Nemzeti Park

Töltsd le az útvonalat GPX-fájlként a GPS eszközödbe!
Teljes táv: 1 065 km
Össz. emelkedő:  4 150 m
Össz. lejtő: -4 150 m
Magasság max.: 221 m
Magasság min.: 77 m

A Duna-Dráva Nemzeti Park közel ötvenezer hektáros területe a Duna mentén a Sió-torkolattól az országhatárig tart, míg a Dráva teljes magyarországi szakasza nemzeti parki védelmet élvez. A nemzeti parki szintű védelem indoka a dunai és drávai területeken még meglevő élő és élettelen természeti értékek védelme, különös tekintettel a folyók, mellék- és holtágrendszerük élővilágának megóvására. A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság öt tájvédelmi körzetet felügyel (Boronka-melléki, Kelet-Mecsek, Zselici, Dél-Mezőföldi, Nyugat-Mecsek). Az illetékességi területen 19 természetvédelmi terület található.

A Nemzeti Park tájegységei

Gemenc

A Duna-menti Sárköz területén található Gemenc festői szépségű, az idegenforgalom számára is nyitott, alig háborított ártéri világa. Területét átszövik a „fokok”, melyek részben természetes, keskeny csatornák. Ezeken keresztül biztosították hajdan a belső területek elárasztását, mely az erdő és az ott élő gazdálkodók megélhetését segítette. A folyó ártéri növényvilágának meghatározó társulásai a bokorfüzesek, a puha- és keményfa ligeterdők. Találkozhatunk itt nyári tőzikével, dunai csillagvirággal, ligeti szőlővel. Állatvilágának kiemelkedő értékei a védett jégmadár, a fokozottan védett rétisas, a fekete gólya és a kerecsensólyom. Gemenc híres a kiváló gímszarvas és vaddisznó állományairól.

Béda-Karapancsa

A Béda-Karapancsa a Duna magyarországi alsó szakaszának kiemelkedő értéket képviselő élőhelyeit foglalja magába. Itt van hazánk rétisasok és fekete gólyák által egyik „legsűrűbben lakott” területe. A háborítatlan ártéri erdők mélyén zavartalanul pihennek meg a gémfélék, kis és nagy kócsagok, kanalas gémek. Ligeterdeiben kockás liliom, jerikói lonc és fürtös gyűrűvirág is előfordul. A mocsárrétek, legelők növényei a réti iszalag és mocsári aggófű. A Mohácsi-szigeten található Riha-tó különleges értéke a kis kócsagok és a bakcsók fészkelőtelepe.

Dráva

A Dráva és mellékfolyóinak árterét, valamint a holtágakat galériaerdők kísérik. A folyó halfaunája rendkívül gazdag, ritka fajok is előfordulnak. A Dráva homok- és kavicspadjainak kiemelkedő jelentőségük van, hiszen ezek a part mentén élő madarak kedvelt tartózkodási és költési helyei. A lefűzött morotvák nádasaiban népes szürkegém, bakcsó, kis kócsag telepek húzódnak meg. A dús lombú erdőkben fekete gólyák, rétisasok fészkelnek. A Dráva-mente hazánkban egyedülálló növényfajoknak és társulásoknak ad otthont; itt él a hármaslevelű szellőrózsa, a hármaslevelű fogasír, a pofók árvacsalán és még számos egyedülálló faj. 

Gemenc, Béda-Karapancsa és a Dráva vadregényes világát szervezett, szakvezetéses túrákon ismerhetjük meg, kenuval, kishajóval, vagy gyalogosan. Információ: www.ddnp.hu