funiQ logo

Füzesabony

Füzesabony Heves megye délkeleti régiójában található, a megyeszékhely Egertől mintegy 25 km-re délre. A település regionális központi szerepét a XIX. században a vasútépítés, az 1950-es években pedig járási székhellyé avatása alapozta meg. Füzesabony jelenleg is a környező kisebb települések közigazgatási, kereskedelmi, egészségügyi és oktatási központja, a Füzesabonyi kistérség székhelye.

Története

A XI. században a vidék a kabar származású Aba nemzetségé volt. Füzesabony nevét írásos emlék először 1261-ben említi „Obon” névalakban. A középkorban több település virágzott, majd pusztult el a mai város közigazgatási területén, amelyek kisebb-nagyobb megszakításokkal az egri püspökség birtokai voltak.

1552-ben és 1686-ban az iratok szerint Abony elnéptelenedett a törökdúlás és a császári csapatok fosztogatásai miatt, de hamarosan újra lakottá vált a püspöki rendeletek, szabadságlevelek hatására. 

Az I. világháborút követő gazdasági visszaesés a lakosság tömeges elszegényedéséhez, a kivándorlás felgyorsulásához vezetett, majd a II. világháború összecsapásai okoztak súlyos pusztítást. 1950-ben a tanácsrendszer kialakulásával Füzesabony járási székhely lett, 17 község központja. E státusza alapozta meg a későbbi fejlődését, folyamatosan alakult ki a város intézményhálózata. Füzesabony 1970-ben lett nagyközség, 1989. március 1-jén pedig városi rangot kapott.

Látnivalók

Keresztelő Szent János születése templom

A mai helyén már a középkorban is templom állt. Ennek szentélyét felhasználva építette 1732-től 1735-ig a híres építész, Giovanni Battista Carlone barokk stílusban az új templom főhajóját, amit 1815-ben klasszicista oldalhajókkal és toronnyal bővítettek. A főoltárt 1840 körül készítették, a főoltárképet feltehetően Balkay Pál festette. A keresztelőmedence Mózer József egri szobrász alkotása. Riegler-orgonája 1897-ből való.

Egyéb látnivalók: Helytörténeti Gyűjtemény (MÁV felvételi épület, vasútállomás), Füzesabony Városi Könyvtár és Közösségi Ház, Nepomuki Szent János-szobor, Gelej-kocsma, Petőfi-emléktábla, 1848–49-es emlékmű, I. világháborús emlékmű.