funiQ logo

Mosonmagyaróvár

Mosonmagyaróvár a Mosoni-Duna és a Lajta találkozásánál, Bécstől 80, Pozsonytól 30 km-re fekszik. Kedvező fekvésének köszönhetően könnyen megközelíthető közúton, kerékpárúton, vasúton és vízen is. A városon át vezet a Duna menti nemzetközi kerékpárút.

Látnivalók

A város fontos turisztikai vonzereje a gyógyvize. Az egész évben nyitva tartó fürdő termálvize elismert gyógyvíz, amely – besorolása szerint – Európa öt, legjobb hatásfokú gyógyvize közé tartozik. A Bio Flexum Termál Gyógyfürdőben télen-nyáron igénybe vehetik a sportolni, pihenni és gyógyulni vágyó magyar és külföldi vendégek a magas színvonalú szolgáltatásokat. Termálize vegyi összetételénél fogva Európa öt legjobb hatású gyógyvize közé tartozik. Sok oldott sót tartalmazó alkáli hidrogénkarbonátos és kloridos hévíz, ami - fürdőkúra formájában - jól alkalmazható mozgásszervi és nőgyógyászati gyulladásos megbetegedések, - ivókúra formájában - gyomor- és bélbetegségek, illetve - porlasztó alakjában, belégzéses módon - légzőszervi megbetegedések kezelésére.

Bio Flexum Termál Gyógyfürdő
Bio Flexum Termál Gyógyfürdő

Az óvári vár a római település maradványaira a XIII. században ráépített, és többször átalakított, szabálytalan négyszög alaprajzú épület. 1818-ban Albert Kázmér szász-tescheni herceg, Mária Terézia Habsburg uralkodó veje agrár-felsőoktatási intézményt alapított az épületben. Ennek jogutódja a vár épületében található Nyugat-Magyarországi Egyetem Mezőgazdasági és Élelmiszertudományi Kara.

A mosoni vár (Horváth Balázs fényképe)
A mosoni vár (Horváth Balázs fényképe)

A Deák téren áll az 1744-ben emelt Nepomuki Szent János-szobor, városunk egyik jelentős barokk emléke. A téren látható a Habsburgok főhercegi kastélyának egyemeletes épülete - ma részben panzió -, mellette látható Habsburg Frigyes padon ülő szobra.

A Fő utca ékessége a Cselley-ház. A gótikus jegyeket is tartalmazó épületben a Hansági Múzeum ipartörténeti kiállítása, a Gyurkovich-gyűjtemény, dongaboltozatos pincéjében pedig római kori kőtár látogatható.

A Cselley-háztól a Városház utcán át jutunk a város sétálóutcájára, a Magyar utcára. Itt áll a Szűz Mária királynő és Szent Gotthárd plébániatemplom, mely a XVIII. században épült. Altemploma Habsburg Frigyes főherceg és feleségének temetkezési helye. A templom mellett álló Szent László szobor 1993-ban készült közadakozásból.

Szűz Mária királynő és Szent Gotthárd-templom (Horváth Balázs fényképe)
Szűz Mária királynő és Szent Gotthárd-templom (Horváth Balázs fényképe)

A Magyaróvártól Mosonba vezető út mentén, a városi kórházzal szemben építették a XX. század elején az ország egyik legrégibb alapítású múzeumát, a Hansági Múzeumot. Mosonban, a Szent István király út 123. szám alatt található Flesch Károly hegedűművész és zenepedagógus szülőháza.    

A mosoni Nepomuki Szent János plébániatemplom barokk stílusban épült az 1750-es években. Előtte avatták fel 2000. augusztus 20-án a millennium tiszteletére Szent István király szobrát.

Nepomuki Szent János plébániatemplom (Horváth Balázs fényképe)
Nepomuki Szent János plébániatemplom (Horváth Balázs fényképe)

Az Ipartelepen található a Gyásztér, mely egy szimbolikus temető, ami az 1956. október 26-i sortűz áldozatainak állít emléket.

2012 nyarán megnyitotta kapuit Mosonmagyaróvár legújabb attrakciója, a FUTURA. A közel 300 éves volt magtár épületben egy olyan interaktív  élményközpont jött létre, ahol a látogatók közelebbről megismerkedhetnek a természettudományokkal, a négy őselem keresztül. A FUTURA rendkívül izgalmas, élményékkel teli kiállításai játékra és egyben ismeretszerzésre csábítják a kicsiket és nagyokat egyaránt.

A térségbe érkezőknek július és augusztus hónapokban a hét minden napján garantált programok (városnézés, sétahajózás, lovaglás, pálinkakóstolás, kastélylátogatás Héderváron, kerékpártúra, sétakocsizás, tárlatvezetés a mosonmagyaróvári múzeum képtárában) biztosítják a változatos kikapcsolódást.

Szigetköz Kalandpark A Szigetköz Kalandparkban biztosan minden ember talál újdonságot, hiszen a park csúszópályája a Mosoni-Duna fölött fut el, így biztosítva a felejthetetlen élmény mindenkinek. Ezen kívül van még itt kötélpálya és mászófal is.

Története

Mosonmagyaróvár története több mint 2000 évre tekinthet vissza. Már a római korban őrhely a limes mentén Ad Flexum néven, a honfoglalás után ispánsági központ, később megyeszékhely. Moson és Magyaróvár 1939-ben egyesült, s a már 1905-ben Magyaróvárhoz csatlakozott Lucsonnyal együtt alkotják a jelenlegi 32.000 lakosú várost.

(forrás: Szigetköz TDM)