funiQ logo

Kecskemét

Akár turistaként, akár üzleti céllal érkezik a városba, ott egész évben gazdag programkínálattal, változatos kulturális eseményekkel, hagyományos rendezvényekkel találkozhat. Ez a sokszínűség a múlt öröksége, hiszen az "Aranyhomok városa" már évszázadok óta a kereskedők, a különböző felekezetek és kultúrák találkozási pontja.

Kecskemét Magyarország közepén, a Duna - Tisza közi homokhátságon, Budapesttől 86 kilométerre, délre fekszik. Ősi kereskedelmi útvonalak találkozásánál jött létre a település, amelyet fekvése és kedvező földrajzi adottságai kiemeltek a környékbeli falvak közül. Nagy Lajos király 1368-ban kelt oklevele már mezővárosként említi. Mezővárosi jellegét évszázadokon át megőrizte, a sajátos homoki szőlő - és gyümölcskultúra nagyban hozzájárult a város gyarapodásához. A nemesítők munkájának eredménye a kecskeméti kajszibarack és a belőle készített páratlan zamatú fütyülős barackpálinka. 

A XIX. sz. második felére az egykori mezőváros piacteréből szecessziós palotákkal díszes főtér vált. Kecskemét máig a magyar szecessziós építészet "fővárosa", belvárosát a stílus legszebb remekei ékesítik.

Kecskemét 1950 óta Bács-Kiskun megye székhelye, 111 ezer lakosa van, dinamikusan fejlődő ipari, kereskedelmi és kulturális központ, a logisztikai adottságoknak, a jelentős mértékű ipari fejlődésnek, valamint a Mercedes-Benz gyár létrejöttének köszönhetően 2012-től Magyarország kiemelt járműipari központja. A város ugyanakkor a zene, a képzőművészet és az animáció nemzetközi hírű műhelyeinek, egyedülálló gyűjtemények és elismert tudományos intézetek fellegvára, mely évről-évre visszatérő fesztiválok sorával várja a látogatókat.

Látnivalók

Nagytemplom

A katolikus Nagytemplom az Alföld legnagyobb copf-stílusban épült székesegyháza. A 73 méter magas toronyból letekintve a város látképe tárul elénk.

Városháza

A Városháza Lechner Ödön és Pártos Gyula tervei alapján épült, amely a magyar szecesszió kiemelkedő példája. Az új Városháza alapkövét 1893-ban helyezték el, és az épület 28 hónap alatt felépült. A hivatalok már 1895-ben beköltöztek az épületbe, míg a Dísztermet csak 1897-ben adták át. Az épület stílusában a francia reneszánsz építészet formái és népművészetünk elemei ötvöződnek.

A díszterem helyszínt biztosít a városi Közgyűlés üléseinek, hazai és nemzetközi konferenciáknak, esküvőknek és ünnepélyes fogadásoknak. A teremben lévő berendezések korabeliek, minden kézműves-ipari munkával készült. Róth Miksa műhelyében készültek a gazdagon színezett üvegablakok. A faburkolatú berendezés valamint a nyomott bőrtámlás ülőkék Lechner és Pártos tervei alapján Szegeden készültek. A díszítő, dekoratív falfestést Götz Adolf, a fali gyertyatartókat és a csillárt Várady Szilárd tervei alapján Árkay Sándor Császári és Királyi udvari műlakatos készítette. A freskókat a híres magyar festő, Székely Bertalan készítette. Ezek a magyar történelem egy-egy szakaszát mutatják be ezer év viszonylatában.

A város neve a „kecske” szóból ered, a „mét” pedig járást jelent. A címerben is a kecske látható az elnöki emelvény felett, alatta a város jelmondatával: „Sem magasság, sem mélység nem rettent.”. A sarokban látható a város zászlaja a kecskével, illetve Kecskemét néhány testvérvárosának zászlói.

A Városháza első emeleti erkélyéről 1983 óta csendülnek fel a harangjáték hangjai, három oktáv hangterjedelemben. Minden egész órában hallható a szignál (Kecskemét is kiállítja…), 12.05-kor magyar klasszikusok műveit, (Kodály, Erkel) 18.05-kor Händel, Beethoven, Mozart szerzeményeit és 20.00-kor magyar népdalok dallamait szólaltatja meg a 37 programozott harang.

Ferences templom

Kecskemét legrégebbi építészeti emléke, a XIV. században épült Ferences templom, amelyet a helybeliek Barátok templomának is neveznek. Eredetileg román stílusú, többszöri átépítés után nyerte el mai barokkos hangulatát. Vallástörténeti jelentőségű, hogy 1564-ig katolikusok és protestánsok közösen használták a templomot.

Katona József Színház

A Millenneum alkalmából épített neobarokk színház a nevét a város híres szülöttéről, Katona Józsefről kapta, aki az első magyar nemzeti dráma megalkotója. Hasonlósága a budapesti Vígszínházzal nem véletlen, hiszen mindkettő a neves bécsi építészek, Hellmer és Fellner tervei alapján készült. Ékszerdobozra emlékeztető míves kidolgozása esti megvilágításban a legszembetűnőbb.

A színház előtt a Szentháromság oszlop emlékeztet a város lakosságát megtizedelő pestisjárványra. Az 1742-ben állított homokkő-alkotást Szent Sebestyén, Szent Rókus, Árpádházi Szent Erzsébet és Szent István alakjai díszítik. 

Kodály Zoltán Zenepedagógiai Intézet

A Kodály Zoltán Zenepedagógiai Intézetben a kecskeméti születésű híres zeneszerző és zenepedagógus, Kodály Zoltán (1882 - 1967) életútját bemutató kiállítás tekinthető meg. Az 1975-ben létrehozott intézet Kodály zenei nevelési koncepciójának elméleti és gyakorlati oktatását tűzte ki célul külföldi és magyar zenepedagógusok számára.

Református templom

A Református templom az 1680-as években épült korai barokk stílusban, a török hódoltság területén egyedüli kőtemplomként.

Újkollégium

A szecessziós hatású, erdélyi motívumokkal díszített palota a Református Kollégium Általános Iskolájának és Gimnáziumának ad helyet. 

Cifrapalota

A Cifrapalotát hullámzó falfelületei, csillogó tetőcserepei, növény - és állatmotívumokat formázó kerámiadíszei tesznek egyedülálló építészeti remekké. Falai között jelenleg a Katona József Múzeum kiállítóhelye működik.

Tudomány és Technika Háza

A mór - romantikus stílusban épült egykori zsinagógát az 1970-es években alakították át konferenciaközponttá. A ma Tudomány és Technika Házaként ismert épület őrzi Michelangelo 15 szobrának hiteles gipszmásolatát.

Evangélikus templom

Az Evangélikus templom a XIX. században épült. A nyolcvanas évek végéig bazársor takarta Ybl Miklós román stílusú elemekkel díszített alkotását, amely ma ismét eredeti szépségét tárja látogatói elé. 

Piaristák tere

A Katona József nevét viselő könyvtár az ország egyik legmodernebb könyvtára, mely több mint 7000 m² alapterületen várja az olvasókat.

A piarista rend a XVIII. század elején kezdte meg oktatótevékenységét, majd rendházat és templomot is emeltek. A klasszicista gimnáziumban az utóbbi években már lányokat is fogadó általános iskola is működik.

Görögkeleti templom

A Kecskeméten letelepedett görög kereskedőcsaládok kis templomépülete, amelynek udvarában ikonmúzeumot tekinthetnek meg az érdeklődők. Mellette az egykori Iparosotthon szecessziós épülete látható, mely ma Ifjúsági Otthonként ismert.