funiQ logo

Dorottya Udvar

A Dorottya Udvar százéves története során sok tulajdonos- és profilváltáson ment keresztül. Az épület ma irodáknak, egy étteremnek és egy autómosónak is otthont ad.

Az I. világháború idején, 1916-ban a Monarchia hadvezetése érezte a készletek vészes fogyását. Lőszer volt még, élelem is, de az egyenruha és a bakancs igencsak fogytán volt, ezért tartalékolni kellett és megjavítani minden összegyűjtött dolgot. Ehhez azonban hatalmas raktárak kellettek, megfelelő munkaerő, továbbá a megfelelő infrastruktúra megléte. Így született meg a ma Dorottya Udvarként ismert épület.

Dorottya Udvar
Dorottya Udvar Fotó: funiQ

A Dorottya Udvar tervezését Gut Árpád és Gergely Jenő kezdte el, az építési munkálatokat pedig az olasz hadifoglyok végezték, ugyanis a magyar építőmunkások a fronton voltak. A későbbi fegyverszünet idején, a tanácsköztársaság és Trianon azon rendelkezése szerint pedig harmincötezer főre kellett korlátozni a Honvédség létszámát. A félkész épület így üres maradt, és a telep magánkézbe került. A Köztisztviselők Fogyasztási Szövetkezete kapta meg, és asztalos műhelyként használták, ahol főleg a határon túlról menekült tisztviselők dolgoztak.

a Dorottya Udvar a Sas-hegyről nézve
A Dorottya Udvar a Sas-hegyről nézve Fotó: funiQ

A szövetkezet vezetősége rájött arra, hogy az országban óriási a szappanhiány, ezért az épületben elkezdtek a szappanfőzéssel foglalkozni. A vállalkozás azonban megbukott, mert a szappanhoz szükséges zsiradékból is hiány volt. Rövid ideig úgy tűnt, hogy még fenntartható a vállalkozás, ekkor a cég felvette a Titán Vegyipari Művek nevet. Később világválság következtében a gyár csődbe jutott, ezért el kellett adni.

A II. világháború alatt az üzemet kibővítették, és a szappangyártás mellett elkezdtek más tevékenységekkel is foglalkozni, például a gépzsír előállításával. Később államosították a gyárat, amely eleinte megtartotta a Titán Vegyipari Művek nevet, majd Caola néven működött tovább. A legközelebbi privatizáció során egy amerikai befektetőcsoport Tima Zoltán építész tervei alapján létrehozta Dél-Buda egy újabb építészeti remekművét.

Dorottya Udvar udvara
Dorottya Udvar udvara Fotó: funiQ
  • fényképes bemutató a Dorottya Udvar történetével
    Fényképes bemutató a Dorottya Udvar történetével Fotó: funiQ
  • a Dorottya Udvar többféle kővel borított udvara
    A Dorottya Udvar többféle kővel borított udvara Fotó: funiQ
  • Dorottya Udvar a Bocskai út felől
    Dorottya Udvar a Bocskai út felől Fotó: funiQ
  • a Dorottya Udvar középső részén lévő dísz medencés pihenőhely
    A Dorottya Udvar középső részén lévő dísz medencés pihenőhely Fotó: funiQ
  • a Dorottya Udvar fogadótere
    A Dorottya Udvar fogadótere Fotó: funiQ
  • Dorottya Udvar mennyezete
    Dorottya Udvar mennyezete Fotó: funiQ

A Dorottya Udvar napjainkban irodaházként funkcionál, a Dorottya Étterem nevet viselő kávézó és étterem is itt található, valamint egy autómosó is helyet kapott az épület területén. Az épület ékessége pedig a csendes, gyönyörűen kialakított belső udvar.