funiQ logo

Vándortáborozók nyomában a Mecsekben 30 km

Töltsd le az útvonalat GPX-fájlként a GPS eszközödbe!
Teljes táv: 31 km
Össz. emelkedő:  850 m
Össz. lejtő: -850 m
Magasság max.: 450 m
Magasság min.: 199 m

Időpont: 2016. július 30. (szombat)

Rajt és cél: Komló-Zobákpuszta, Gyopár kulcsosház

Indítás: 7 és 9 óra között

Nevezési díj: 800 Ft

A kupában indulók részére a nevezési díjkedvezmény 100 Ft/fő.

Szintidő: 9 óra

Általános tudnivalók a túráról: Vándortáborozók nyomában a Mecsekben

melegmányi vízesés
Melegmányi vízesés Fotó: Baranya Megyei Természetbarát Szövetség

Útvonal

A Gyopár kulcsosháztól nyugati irányba indulunk a K■ jelzésen. Rövidesen beérünk Zobákpusztára, ahol a műúton déli irányba (balra) fordulunk. A K– jelzést követve végigmegyünk a településen, majd a falut elhagyva rövidesen a K– jelzés balra betér az erdőbe. Mi az erdészeti aszfaltúton megyünk tovább (kék szalagozás). 2 km-t megtéve az aszfaltút elágazik. Itt élesen balra, majd 250 méter után egy újabb elágazásnál jobbra (délnyugati irányba) fordulunk. Tovább haladunk az erdészeti aszfaltúton, és újabb 2 km-t megtéve a koszonya-tetői áramelosztó telephez érünk, ahol az út mellett lévő kulcsosháznál találjuk az 1. ellenőrzőpontot .

Gyopár kulcsosház
Gyopár kulcsosház Fotó: Baranya Megyei Természetbarát Szövetség

Innen a Z– jelzésen megyünk tovább délnyugati irányba. Jelzésünk rövidesen jobbra letér az aszfaltútról, majd hamarosan északnyugati irányba fordul. A Rákos-völgybe ereszkedünk le. Elhagyjuk a Bugyogó-forrást, majd a völgybe leérve, kb. 1 km-t megtéve a Sugói-réten álló kis vadászházhoz érünk. Innen nyugati irányba megyünk tovább egyenesen a Z■ jelzésű úton. Az erdészházat elhagyva beérünk Budafára.

Budafa 1949-től Mánfához tartozó kis település. Határában található egy ma már elhagyott kőbánya, ahol jól faragható homokkövet bányásztak, ebből épültek a pécsi Bazilika tornyai és a Dóm téri obeliszkek.

Végighaladva Budafán beérünk Mánfára. A kis harangtoronynál keresztezzük a pécs–komlói országutat, majd tovább megyünk egyenesen, immár a P+ jelzést követve. Mánfa végére érve kiérünk a 66-os számú főútra, ezen nyugati irányba (jobbra) haladunk tovább. Mintegy 700 métert megtéve déli irányba (balra) fordulunk, és Mánfa nevezetes műemlékénél, az Árpád-kori templomnál találjuk a 2. ellenőrzőpontot.

A Sarlós Boldogasszony tiszteletére szentelt műemlék templom a XII. században épült román stílusban. A XIII. században bővítették, és a homlokzatot aszimmetrikussá tevő ötszintes, ikerablakos torony készült és fallal vették körül. A XIV-XV. századi újabb, immár gótikus stílusú bővítéskor kapta a torony melletti kapuját és az északi fal támpilléreit. A hagyomány szerint a középkori település odébb költözött, a templom viszont túlélte a török idők pusztítását is, ám környékét visszavette a természet. Úgy találtak rá, hogy a rengetegbe tévedt, és szarvával a harangkötélbe akadt bika "harangozva" hívta fel rá a figyelmet.

Sarlós Boldogasszony-templom Mánfán
Sarlós Boldogasszony-templom Mánfán Fotó: Baranya Megyei Természetbarát Szövetség

A templomtól tovább megyünk déli irányba a P+ jelzésű úton. Erős emelkedővel érünk fel a Jószerencsét vadászházhoz, és az erdészeti aszfaltutat keresztezve leereszkedünk a Petnyák-völgybe. Itt keresztezzük a Z– jelzést, majd továbbra is a P+ jelzésen haladva a Meleg-mányi völgy csodálatos mésztufa vízeséséhez érünk. A vízesés mellett vezet tovább felfelé az utunk. Elhagyjuk az Anyák kútját, majd útkereszteződéshez érünk. Itt a K● jelzésre térünk, és keleti irányba (balra) fordulva folytatjuk utunkat a 3. ellenőrzőpontig, a Tripammer-fáig.

Tripammer-fa
Tripammer-fa Fotó: Baranya Megyei Természetbarát Szövetség

A Tripammer-fa a nevét Tripammer Károlyról, Pécs első erdőmesteréről kapta. Az itt található nagy tisztáson működött a Mecseki Vándortábor egyik kedvelt bázishelye, kiépített erdei sátortábor. A vízellátást részben a közeli Andor-forrásról, illetve a Zsolnay-kútról, valamint lajtos kocsikkal biztosították.

A Tripammer-fától keleti irányba, a K– jelzésen folytatjuk utunkat. Árpádtetőre érve keresztezzük a 66-os számú főutat (nagy forgalom, óvatosan, körültekintve haladjunk át!). Az erdészeti központot és a Mecsextrém parkot elhagyva hamarosan erdészeti aszfaltútra érünk, amelyen egy szakaszon együtt haladunk a Z– jelzéssel. Kb. 2 km után jelzésünk keleti irányba (jobbra) letér az aszfaltútról, és a Hársas-forráshoz vezet, ahol a 4. ellenőrzőpontot találjuk.

esőbeálló a Hársas-forrás mellett
Esőbeálló a Hársas-forrás mellett Fotó: Baranya Megyei Természetbarát Szövetség

Itt állt egykor a Hársas kulcsosház, ami a Dél-dunántúli Kéktúra egyik bélyegzőhelye volt.

A Hársas-forrástól továbbra is a K– jelzést követjük. Emelkedő, majd lejtő után elhaladunk egy kis tó (volt bányászati víztároló) mellett, majd egy aszfaltútra érünk, amelyen északi irányba (balra) haladunk tovább. Kb. 800 méter után jelzésünk keleti irányba (jobbra) letér az aszfaltútról, és felkapaszkodik a Köves-tetőre. A K▲ jelzésen déli irányba (jobbra) kitérve érjük el az 5. ellenőrzőpontot, a 2015-ben átadott Kövestető-kilátót.

Kövestető-kilátó
Kövestető-kilátó Fotó: Baranya Megyei Természetbarát Szövetség

Visszatérve a K– jelzésre, azon megyünk tovább Zobákpusztáig, majd – az indulásnál már ismert úton – a K■ jelzésen a Gyopár kulcsosházhoz, a célba.

Egyéb távok