Palkonya
A Villányi-hegység északi lábánál hosszan elnyúló település a Villány–Siklósi Borút Egyesület tagja.
Látnivalók
A község egyik nevezetessége a műemlék római katolikus templom, a hazai körtemplomok egyik szép példája. A Batthyány család építtette egy török kori templom felhasználásával 1816-ban, főoltára barokk, szószéke klasszicista, kupoláját Gebauer Ernő freskói díszítik. Érdekes látvány a település több mint 50 présházból álló védett pincesora, amely a XIX. század folyamán alakult ki. A faluban minden évben pünkösd vasárnapján rendezik meg a „Pünkösdi Nyitott Pincék” rendezvénysorozatot. Borkóstolókon kívül kulturális események, gyermekfoglalkozások, lovaskocsikázás és más szórakozási lehetőségek várják az idelátogatót.
Története
A községet először 1296-ban említette írás „Polkona” néven, szláv eredetű neve feltehetően a környező tavakra utal. A török idők végéig több birtokoscsalád váltogatta egymást, majd a törökök kiűzését követően a Batthyány család birtoka lett.
A török korban horvátok népesítették be, de az 1687-es nagyharsányi csata után elnéptelenedett. A XVII. század végén egy ideig szerbek települtek be.
1740 táján württembergi német, szőlőtermesztéssel foglalkozó családok költöztek ide, akikkel teljesen kicserélődött a falu lakossága, ettől kezdve egészen 1950-ig Németpalkonyának nevezték. A II. világháború vége felé a német lakosok egy része Németországba – elsősorban Württembergbe – menekült, az itthon maradtak nagy részét megfosztották javaiktól. Az elköltözöttek helyére magyarok érkeztek, így mára többségében magyar nemzetiségű lett Palkonya.