funiQ logo

Skanzen, Szentendre

A hatalmas természetvédelmi területen, 55 hektáron elterülő szabadtéri múzeum a Kárpát-medence tájegységeinek népi építészetét és a helyiek életmódját mutatja be. A szentendrei skanzenbe az épületeket eredeti helyükről telepítették át, így azok berendezésükkel együtt autentikusak. A számos parasztház, udvar, gazdasági épület, templom szinte teljes egészében megeleveníti az adott tájegység hangulatát, mintha valóban tájegységről tájegységre sétálnánk. A 2000-ben az Év múzeuma-díjat nyert intézmény küldetése ezentúl a vidék kulturális örökségének megőrzése, életmódjának kutatása ismertetése.

Az első szabadtéri néprajzi múzeumot Stockholmban alapította Arthur Hazelius 1891-ben. A tájegységeket bemutató kiállítás Skanzen városrészében volt látható, innen származik a hasonló múzeumok elnevezése. Eleinte főleg skandináv országokban nyíltak hasonló múzeumok, de a II. világháborút követően már az egész világon használták ezt a kiállítástípust. Magyarországra az 1896-os millenniumi ünnepségekre épült Néprajzi Faluval jött be a trend. Bár nagy sikere volt, és felvirágoztatta a népi építészeti kutatásokat, egy állandó skanzen építésére egészen 1967-ig kellett várni, ám innentől kezdve skanzenek egész hálózata nyílt meg. Mára majd' 400 tagot számlák a hazai skanzenek hálózata.

A szentendrei skanzen a XVIII. század közepétől a XX. század első feléig mutatja be 9 tájegység örökségét, méghozzá autentikus módon, több mint 400 eredeti építmény, és ennél is több tárgy eredeti helyükről való áttelepítésével. Az épületeket az egykori parasztporták mintájára rendezték el, ehhez kapcsolódnak a különböző szakrális és gazdasági épületek. A skanzent a jövőben a X-XV. századi és a XX. századi falusi építészetet bemutató kiállításokkal tervezik bővíteni. A múzeum területén a hetvenes években egy római villa (villa rustica) maradványait is megtalálták, amelyeket szintén meg lehet tekinteni.

A kiállítás minden évben április eleje és október vége között tekinthető meg. A kiállított tájegységek közötti táv jegy váltása esetén megtehető a Skanzen Vonattal is, amely Európa leghosszabb múzeumi, normál nyomtávú sínpályáján közlekedik. Hétvégente, illetve paraszti ünnepeken nem csak látogatóként, hanem résztvevőként is kipróbálható számos népi szokás. 

A Skanzen hivatalos honlapja: www.skanzen.hu