funiQ logo

Vanyola

Ebben a Veszprém megyei, Bakony lábánál fekvő községben született Vajda Péter drámaíró, tudós, pedagógus, az MTA tagja, Vajda János költő nagybátyja, akinek munkássága nagy hatással volt az 1848-as generációra.

Az alig 500 fős községet dombok veszik körül, amelyek között a völgyekben folyik a Szentiváni-ér, a Bakony-ér és a Czuha-patak vize. A Szőlőhegyen régi pincéket találunk, amelyek mellett gyümölcsfákkal körbevett hétvégi házak állnak.

utcakép

Látnivalók

Bűnbánó Magdolna-templom 1737-ben építették, később többször bővítették és átalakították a ma már műemléki védettség alá helyezett épületet.

Szent István király-templom A község másik római katolikus temploma egy, a Vanyola-Pápanyőgér városrészben található XVIII. század végi templom.

evangélikus templom
Evangélikus templom

I. világháborús emlékmű A község lakossága emlékművet állíttatott az I. világháború evangélikus áldozatainak emlékére. Az emlékművet az evangélikus templomban, az oltár mögötti falon találjuk.

Vajda Péter szülőháza Vajda Péter reformkori író, költő 1808-ban született a községben. Szülőháza a róla elnevezett utcában található.

Szalmaváry-sírkápolna A nyolcszögletű sírkápolnát Szalmavári Kovács János táblabíró építtette.

Egyéb látnivalók: Evangélikus templom, pincesor.

Története

A község neve egy 1222-ben kelt, a pannonhalmi apátság által írt oklevélben fordul elő először, ahol egyházi birtokként említik. 

A török időkben többször is elnéptelenedett, egy időben a feljegyzések pusztaként említik.  A falu a XVI. század közepén a veszprémi püspökség birtokainak egyike, a XVIII. század utolsó évtizedeiben a szombathelyi káptalan tulajdonába került. Ebben a században a helyi lakosság főként földművelésből és szőlőtermesztésből élt. 

1808-ban Vanyolán született Vajda Péter író, pedagógus, Vajda János költő nagybátyja.

Ma a településhez tartozik Pápanyőgér és Alsószalmavár is. 

utcakép