funiQ logo

Takácsi

A Veszprém megyei község területén átfolyik a Gerence-patak. A Pápai-síkság szélén fekvő, 850 fő körüli lakosú település nagyobbik fele sík terület, de azért találunk dombos részeket is. Határában kora vaskori - i. e. 750–450 körüli időszak - halomsírokat találtak. A falut három templom és néhány régi lakóház díszíti.

a község felszabadulásának emlékműve
A község felszabadulásának emlékműve

Látnivalók

Sarlós Boldogasszony-templom Takácsi római katolikus temploma a XVIII. század végén épült.

Református templom A régen itt állt, középkori templom helyére a község késő barokk stílusú templomát 1791-ben építették.

evangélikus templom
Evangélikus templom

Evangélikus templom Takácsi evangélikus templomát a XIX. század elején építették.

Stabil Damil Horgásztó A 2006-ban nyílt horgásztóban keszegek, pontyok, csukák, harcsák, süllők és balinok is megtalálhatóak.

Egyéb látnivalók: I. és II. világháborús emlékmű.

Története

A község mai területén valószínűleg már a késő bronzkorban éltek emberek. Ezt bizonyítja, hogy feltárások során őskori és római kori leleteket is találtak. A település határában kora vaskori (Hallstatti) - i. e. 750–450 körüli időszak - halomsírokra bukkantak, amikből több urna is előkerült.

A település neve egykori lakóinak foglalkozását őrzi. A foglalkozásnevekből –i képzővel kialakult településnevek az 1200-as évek előtti időkből valók. A helyi takácsok már István király udvarába is hordták fel a vásznaikat.

Királyi rendelet szerint tíz településből egyen kötelező volt templomot építeni. Egy 1271-ből származó dokumentum szerint pedig Takácsi templomos hely volt.

I. Nagy Lajos király 1364-ben nemesi ragot adományozott a településnek.

A XV. század első felében a Gencsy és a gróf Cseszneky családnak jelentős birtokai voltak Takácsin.

művelődési ház
Művelődési ház

A község lakossága már a XVIII. században is három felekezethez tartozott. A Sarlós Boldogasszony-templomot 1788-re, a reformátusok templomát 1791-re, az evangélikus templomot 1808-ra építették fel.

Az I. és II. világháború helyi áldozatainak emlékét őrzi a református templom előtt 1930-ban felállított, turullal díszített emlékmű.

Takácsi 1990-től kezdve alkot önálló közigazgatási egységet.