funiQ logo

Marcaltő

A néhány száz lelket számláló kis község a Marcal és a Rába folyók között fekszik. Külterülete Ihászpuszta, itt zajlott az 1848-49-es forradalom egyetlen Veszprém megyei ütközete, az ihászi csata, amelyben Kmety György emberei küzdöttek a császári csapatok ellen.

falukép

Egykor a faluban volt az Amadé, majd Esterházy család által birtokolt kastély, de mára az épület megsemmisült.

Látnivalók

Határoszlop Egykor Győr, Sopron, Vas és Veszprém vármegyék találkozásánál, a Marcal partján állt ez a megyehatárkő, amely ma a polgármesteri hivatalnál látható.

Nepomuki Szent János-templom A barokk templomot 1774-76-ban építették, majd 1820-ban klasszicista stílusban bővítették.

Nepomuki Szent János-templom
Nepomuki Szent János-templom

Ihászi csata emlékműve Az 1848-49-es forradalom egyetlen Veszprém megyei csatáját Marcaltő külterületén, Ihászon vívták. Az ütközet emlékét egy fehér márványoszlop őrzi.

Síremlékek a temetőben A helyi temetőben nyugszik gróf Futaki Hadik András, aki Mária Terézia hadvezérének, Hadik Andrásnak a fia volt.

Egyéb látnivalók: régi iskola és tanítólakás, világháborús emlékmű, Kmety György-emléktábla

híd a Rába fölött
Híd a Rába fölött

Története

A falu első írásos említése 1380-ból származik, nevét arról kapta, hogy a Marcal itt ömlött a Rábába. A középkor folyamán a Gutkeled család tagjai birtokolták. 1645 után az Amadé családhoz kerül a terület, majd 1902 és 1945 között az Esterházyak tulajdona. Marcaltő egykori kastélyát 1551-ben említi egy forrás. Az Amadé család új kastélyt építtetett itt, ami később az Esterházyaké lett, de mára megsemmisült.

1849. június 27-én Marcaltő külterületén zajlott az ihászi csata, amely során Kmety György csapatai küzdöttek az osztrákok ellen, de végül a magyar sereg kénytelen volt meghátrálni.