Egyházaskesző
Veszprém, Vas és Győr megye határainak közelében, a Rába és a Marcal között fekszik a közel 650 éves község. A településen több népi fésűs beépítésű műemlék ház állt, melyből néhány még ma is a falu dísze. A település határánál egy bentonitbánya található, ahol vulkanikus működéstől és az elhalt élőlények lebomlásából létrejött agyagot bányásznak.
A falu híres szülöttje Élő Árpád fizikus, akinek nevéhez fűződik a sakkozói teljesítményt értékelő Élő-pontrendszer. Erre utal a település címerében látható sakkfigura is.
Látnivalók
Szent Margit vértanú-templom A település központjában álló, késő barokk stílusú, műemlék, katolikus templom 1782-ben épült. A főoltár képén a templom névadóját, Antiochiai Szent Margitot láthatjuk, amint épp legyőzi a sárkány alakjában rátámadó sátánt.
Szentháromság-szobor Az ezeréves állam ünnepségsorozata alkalmából állították a falu Szentháromság-szobrát 1896-ban. A műemlék szobrot az ezredfordulón restaurálták.
Szent Antal-kápolna Az 1819-es kis kápolna építésekor még a falu erdejében állt, de ahogy nőtt Egyházaskesző, úgy került a kápolna egyre közelebb a lakott részekhez.
Egyéb látnivalók: Falumúzeum, világháborús emléktábla, fésűs beépítésű népi ház, Tormássy Arthur sírja a temetőben, néprajzi gyűjtemény
Története
Neve ótörök eredetű. A "kesző" a Keszi törzsnévből keletkezett, neve másik tagja pedig arra utal, hogy templommal rendelkező település.
Írásban először 1361-ben említették a szomszédos Várkeszővel együtt. A falu lakossága hagyományosan kosár- és kenderfonással, illetve szövéssel foglalkozott.