Terror Háza, Budapest
A 1882-ben épült neoreneszánsz épületet Feszty Adolf tervezte, ám ha előtte állunk, rögtön szembetűnő, hogy fontossága nem építészeti, hanem történelmi jellegű. Az Andrássy út 60. hazánk legszörnyűbb diktatúráinak szimbólumává vált.
A hírhedt házban már 1937-től béreltek szobákat a nyilasok, 1944-re pedig az egész első emelet a nemzeti szocialisták kezébe került. Az 1944. októberi puccs utáni nyilas rémuralom során számos embert kínoztak és gyilkoltak meg az épület pincéjében.
1945-ben már a belügyminisztérium birtokolta az Andrássy út 60-at, majd 1948-tól az Államvédelmi Hatósághoz (ÁVH) tartozott. Az 1951-es államosítás után szűknek bizonyult a politikai rendőrségnek, így a pince kibővítésével növelték meg a börtönrendszert, ahol a szervezet az erőszakos kihallgatásokat végezte. Az ÁVH 1956-os feloszlatásáig tevékenykedett az épületben, ami után eltüntették az itt elkövetett szörnyűségek nyomait.
2001-ben F. Kovács Attila, Sándor János és Újszászy Kálmán építészek tervei alapján átalakították az épületet, és 2002 februárjában megnyílt a Terror Háza Múzeum, amely korszerű technológia, videóinstallációk és külön a kiállítás számára komponált zene segítségével mutatja be az épületet és a hozzá kapcsolódó diktatúrákat.
Belépve a házba egy T-54-es tank fogad minket az előtérben – ezt a modellt használták az 1956-os forradalmat leverő szovjet erők. Az állandó kiállítás bejárását a második emeleten kell kezdeni, ahol 8 terem mutatja be időrendben a magyarországi diktatúrákat. A kiállítóhelyiségek megpróbálják érzékeltetni a nyilas rémuralom borzalmait, a több mint 700 000 gulágra hurcolt magyar szenvedéseit.
Betekinthetünk az '50-es évek egypárti rendszerének szavazófülkéjébe, de megismerhetjük a korabeli ellenállást is. A vetítőszobában a szovjet rendszer elengedtethetetlen eszközéből, a propagandafilmből láthatunk válogatást. Az első emeleten az egyik terem a világháború utáni üldöztetési és kitelepítési hullámot mutatja be, amikor több mint 200 ezer német származású embert telepítettek ki az országból.
Kiállítás mutatja be a parasztság elleni terrort, a propagandagépezet működését, illetve láthatjuk az ÁVH vezetőjének szobáját. A pincében, ahova egy lassan haladó lift viszi le a látogatót, az embertelen börtöncellák rekonstrukcióit láthatjuk, valamint a kiállítások sora is folytatódik 1956-tól egészen az emigrálás témájáig.
A múzeum hivatalos honlapja: www.terrorhaza.hu