Kardoskút
Az Orosházától 7 kilométerre található község életét alapvetően meghatározza természeti környezete. Az egykori Vásárhelyi-puszta részeként itt található a környezetet bemutató Pusztaközpont és múzeuma, illetve szintén a közelben helyezkedik el a Fehér-tó, amelyet gazdag élővilága miatt nemzetközi egyezmény véd.
Látnivalók
Evangélikus templom
1937-ben tették le az alapkövét, majd 1938-ban szentelték fel. Az országban ez volt az első tanyai evangélikus templom.
A településen ismert egy történet, amely szerint a lelkész kiment a templom melletti földre, és elkezdte a búzát lekaszálni. Arra ment néhány parasztember a kocsijukon, és odakiabáltak neki, hogy "nem úgy kell azt tiszteletes úr!". Ekkor néhányan leszálltak, vágtak pár rendet, mutatva a lelkésznek, hogy "így kell ezt", aztán visszaültek a kocsira, és továbbmentek. A tiszteletes kaszálta tovább a búzát, mikor megint elhajtott egy kocsi nem messze tőle, akik megint csak megmutatták neki, hogyan is kell helyesen aratni. Így lett lekaszálva szépen lassan a lelkész búzája.
Forradalmak emlékműve
A település önállóságának 50. évfordulóján, 1990-ben avatták fel a az 1848-49-es és az 1956-os forradalomnak emléket állító obeliszket. A mészkőből készült, hat méter magas szobor Kalmár Tibor alkotása.
Pusztaközponti Helytörténeti Látogatóközpont
A község közelében található a Pusztaközpont, ahol helyet kapott egy közösségi tér, az olvasókör épülete, illetve itt található a Kardoskúti Múzeum is.
A központ udvarán a Vásárhelyi-puszta tanyavilágából ismert tárgyak kaptak helyet: kerekól, búbos kemence, táltosfa és galambdúc.
Az 1989 óta működő múzeum állandó kiállítása fényképes anyagokkal, preparált állatokkal mutatja be a Fehér-tó élővilágát és a környék múltját.
Fehér-tó
A szikes tó a Kőrös-Maros Nemzeti Park része és a vizes élőhelyeket óvó Ramsari-egyezmény védelme alatt áll.
A vízi élőhely állatvilágában megtalálható a nagy lilik, a nyári lúd, a kanalasgém és a vadréce is. A tó közelében lévő Sóstói-telepen a nemzeti park szürkemarhát, racka- és cigájajuhot tenyészt, ezért a területnek nagy szerepe van a régi háziállatfajták megőrzésében.
Egyéb látnivalók: I. világháborús emlékmű, II. világháborús emlékmű, Március 15. tér, Millenniumi emléktábla.
Túraajánlatok
Kardoskút környéki kerékpártúrák:
Története
Kardoskút településként csak 1949 óta létezik, de a terület és tanyavilága évszázadokig a Vásárhelyi-puszta része volt. Az 1800-as évek vasútépítése hozta el a fejlődést, mivel fontos szerepet adott a területnek állat- és terményszállításban.
A másik meghatározó esemény Kardoskút történelmében a helyi hidrogénmezők felfedezése, ami sok beruházót és szakembert vonzott ide, és mai napig az energiaipar a falu legfontosabb munkaadója.