Csátalja
A székely és sváb származású lakosokkal betelepített Csátalja Bács-Kiskun megyében, Bajától 21 kilométerre fekszik.
Látnivalók
Könyvtár, Információs és Közösségi Hely
A Községi Könyvtárban kialakított szoba a székely és a sváb lakosság szokásait és életmódját mutatja be.
Nemzeti Megbékélés Emlékmű
A község középpontjában található park székelykapuja alatt áthaladva pillanthatjuk meg a Nemzeti Megbékélés emlékművet, amit 2005. Június 4.-én avattak fel. Zöldkerti Ottó munkája, a Trianoni-emlékmű, a békeszerződés 85. évfordulójára készült.
Az emlékmű körül számos székely kopjafát találunk, ami arra emlékezteti a lakosságot, hogy az őseik ide telepedtek le.
Jurta
Népi kismesterségek bemutatására, hagyományokkal és történelemmel kapcsolatos előadások tartására épített, 7 méter széles nemez sátor. Fiataloknak és időseknek egyaránt kedvező programokat kínál, mint például az íjászat, népművészeti szakkörök és játszóházak.
Szent István király templom
A templom 1745-ben épült, barokk stílusban. A Szent István király tiszteletére szentelt templomot 1911-1914 között megnagyobbították és átalakították.
Szent Vendel temetőkápolna
A félköríves kápolna 1753-ban épült; 1814-ben újították fel.
Általános Iskola
Az intézmény homlokzatán található faliképet Éber Sándor bajai művész festette.
Egyéb látnivalók: II. világháborús emlékmű, Gilián Kastély (külterület).
Rendezvények: Gasztronómiai rendezvények évente kerülnek megrendezésre, Augusztus 20-án Ponty Kupa, Szeptemberben Pörköltfőző verseny, illetve a Csátaljai falunapok.
Szálláshelyek
Lucky's B & B Cím: 6523, Csátalja, Erzsébet utca 41. Tel.: +36 30 748 7675 E-mail: info@luckysranch.eu Web: www.luckysranch.eu
A szobák légkondicionáltak, reggelit szolgálnak fel, ingyenes a wifi használat. Étterem, lovaglási lehetőség, ingyenes parkolás.
Története
Csátalja különböző neveken már a középkorban is lakott terület volt. A Csátalja név első írásos emlékként az 1543-as dézsmajegyzékben szerepel. A falu neve a szerb Catalia szóból származik, villaszerű elágazást, útelágazást jelent. A török hódoltság és a felszabadító hadjárat következtében, mint ahogy a többi környező községben, a lakosság elmenekült vagy elhunyt. Szervezett telepítés kezdődött a XVII. században, amit a bécsi császári kamara irányított. Katolikus vallású német telepeseket hoztak Csátaljára, három szakaszra bontva 1724-1780 között. A második világháború következménye, hogy a német lakosság egészét a győztes nagyhatalmak kollektív bűnösséggel kitelepítették. Helyükre felvidékről érkező magyar telepesek és bevándorló székelyek érkeztek.