funiQ logo

Eurovelo 13: Észtország

Töltsd le az útvonalat GPX-fájlként a GPS eszközödbe!
Teljes táv: 700 km
Össz. emelkedő:  1 900 m
Össz. lejtő: -1 900 m
Magasság max.: 75 m
Magasság min.: 0 m

Narva - Narva-Jõesuu - Sinimäe - Sillamäe - Sillamäe - Ontika - Purtse - Aseri - Kunda - Vihula - Sagadi - Võsu - Palmse - Loksa - Leesi - Kiiu - Koogi - Kostivere - Tallinn - Laulasmaa - Kloogaranna - Keila-Joa - Paldiski - Padise - Nõva - Linnamäe - Haapsalu - Laiküla - Virtsu - Varbla - Tõstamaa - Audru - Pärnu - Häädemeeste - Kabli - Ikla

Az észtországi rész a majdnem végig az 1-es számú főúton, a Balti-tenger partján halad, kivéve egy kisebb levágást a keleti partnál, ahol a szigetek helyett a 11-es úton halad Matsalu természetvédelmi területén keresztül. A Lahemaa Nemzeti Parkban lenyűgöző látvány kísér minket, ugyanígy az UNESCO Világörökség főváros, Tallinn is maradandó élmény lesz. Amennyiben van kedvünk, tehetünk egy kitérőt az észt szigetekre az 1-es utat (Eurovelo 10) követve.

Túránk elején állomásaink között lehet Narva határvárosa, az egykoron híres üdülőváros Narva-Jõesuu és Sillamäe ipari városa, ahol a sztálini korra jellemző épületek emlékeztetnek minket túránk történelmi tematikájára. 

Bár a kis félszigetekre vezető utakat 20 km hosszan kavics borítja, a nehézkesebb haladásért lenyűgöző helyek kárpótolnak. 

A fővárosba vezető út során áttekerünk a Lahemaa Nemzeti Park tájain, majd egy kevésbé érdekes 20 kilométeres táv után elérjük Tallinnt.

A városnézést kedvelők hosszabb időt is eltölthetnek Tallinnban, hogy megcsodálják óvárosát, amely Európa egyik gyöngyszeme. A fővárosba vezető utak forgalmasabbak, így legyünk óvatosak.

Paldiskiba biciklizve aszfaltozott úton haladhatunk. Remek kilátás tárul a tengerre, erdőkre és meredek mészkő partmeredélyre. Paldiski települése még ma is emlékeztet az egykori szovjet megszállásra. Egészen 1994-ig, az utolsó orosz hadihajó távozásáig el volt zárva a külvilágtól. A város és számos katonai épületmaradványa némileg lehangoló lehet, de mégis érdekes látvány.

Ezután hepehupás part menti utakon haladva megnézhetjük a Noarootsi -félszigetet, ahol egykor majdnem a teljes lakosság svéd volt, illetve a Nõva körüli erdőket.

Haapsalunál eldönthetjük, hogy felfedezzük-e egy kitérővel Észtország szigetvilágát vagy áttérve az 1-es útra a hivatalosan kijelölt szakaszon haladunk tovább Pärnu irányába. 

Kitérő: Komppal átkelve a tengeren, tekerhetünk Hiiumaa, Saaremaa és Muhu-szigeteken. A két nagy szigetet főleg a természetbarátok értékelhetik. A főutak mellett akár le is térhetünk hogy egészen a szigetek végéig eltekerjünk. Erre ajánlott a 301 és 302-es út Hiiumaa-n.

A Virtsuig tartó könnyű szakasz végig aszfaltozott. A szakasz legfontosabb látványossága a Matsalu Vadvédelmi terület, ahol igazi madárparadicsomot láthatunk. Ha van időnk, Pärnu előtt érdemes tenni egy egynapos kirándulást a Kihnu-szigetre.

Egy csendes és szép szakasz után érjük el Pärnut, amit Észtország nyári fővárosaként tartanak számon, mivel megugrik népszerűsége a melegebb hónapokban. A különleges hangulatot kulturális rendezvények teszik még színesebbé. 

Pärnu és Häädemeeste között autópályán vagyunk kénytelenek haladni, majd egy kényelmes part menti úton érjük el utolsó észt állomásunkat, Iklát.