Jánoshalma
A város, amely a XVIII. század óta szőlő- és gyümölcstermesztéséről méltán híres, még Közép-Európa egyik legszebb malmának, a Felső-Bácskai műmalomnak is otthont ad. A Zsinagógában néhány éve felfedezett mennyezeti freskókhoz hasonlóval pedig Európában mindössze két másik országban találkozhatunk.
Túraajánlatok
Látnivalók
Zsinagóga
Az 1828-ban épült, műemlék jellegű zsidó imaház teljes eredeti berendezésével tekinthető meg. Igazi kincsnek számítanak azok a valószínűleg XVIII. századi mennyezeti freskók, amelyeket a 2000-ben befejezett felújítás alkalmával fedeztek fel a restaurátorok. Hasonló freskókat Európában barangolva csak Németországban és Lengyelországban csodálhatunk meg.
Felső-bácskai műmalom
Az 1907-ben épült malomban még ma is kiváló minőségű lisztet őrölnek, az 1920-ban üzembe állított gépekkel. Középkori várkastélyhoz hasonló külső jegyeivel pedig igazán egyedi látványosságnak, egyben Közép-Európa egyik legszebb malmának számít. És hogy miért műmalom? Azokat az épületeket nevezzük így, ahol malomkő helyett hengerek végzik az őrlést.
Doktor-telepi szélmalom
Habár a malmot már 1997 óta nem használják, mégis igazán egyedi látványosságnak számít aszimmetrikus sátortetőjével, csonka kúp formájú alakjával. A szélvitorlái az évek folyamán eltűntek, de belső kialakítása viszonylag ép, és az eredeti eszközökkel rendelkezik. Egy gerendába vésett évszám szerint 1892-ben épült ez a népi műemlékű, úgynevezett Bognár Józsefné-féle szélmalom.
Szentháromság szobor
A Béke téren elhelyezett, nagyjából öt-öt és fél méter magas, homokkőből készült szobor három egységből áll: alsó része a talapzat, melyen egy oszlop, valamint négy szent álló alakja látható (Szűz Mária, Szent József, Szent János és Szent Imre). Az emlékművet a Szentháromság-ábrázolás koronázza meg.
Szent Orbán-szobor
A szőlőtermelők védőszentjének állított szobor igen nagy jelentőséggel bír a jánoshalmai gazdák körében. A helyi termelők minden évben, Orbán napon elsétálnak ide, és attól függően, hogy milyen volt az évi szőlőtermés, vesszőzéssel vagy borral való öntözéssel illetik azt.
Városi Könyvtár és Helytörténeti Gyűjtemény
Az 1810-es évekből származó polgárházban kialakított termekben helytörténeti- és néprajzi kiállítással, valamint egy Brazil gyűjteménnyel ismerkedhetünk meg. Környékbeli ásatásokból előkerült leletek, népművészeti értékek kapnak itt helyet. A Bányai Taskovics Mihály Jánoshalmán született brazíliai paleontológustól kapott 120 millió éves halkövületek, növénymaradványok, ritka kőzetféleségek és 5-6000 éves indián szerszámok mind páratlan értéknek számítanak.
Baptista Imaház
Jánoshalmán 1917-ben honosodott meg a baptista misszió, az imaházat pedig 10 évvel később építették. Ma megközelítőleg 150 főt számlál a felekezet.
Szent Anna római katolikus templom
Az 1788-ban felszentelt templom 48 méter magas tornya már messziről jól látható. A XX. század elején szentély résszel és két oldalhajóval bővítették az épületet, a festés pedig 1932-33-ban készült el. A tetőszerkezet derekából kiemelkedő huszártorony viszonylag ritka látnivaló.
Isteni Gondviselés Kápolna
Az 1992-ben épült kápolnában rendkívül figyelemre méltó az oltár, a tabernákulum és a feszület, melyek egyedi fafaragásúak.
Egyéb látnivalók: Anna-malom, Doktortelepi szélmalom, Halas fiú kőszobor, egykori Honvéd Kaszinó - ma az új Imre Zoltán Művelődési Központ, Orczy-kastély, Bordó-féle kastély, Bácskai hagyományok alkotó- és kiállítóháza, kovácsolt- és öntöttvas kereszt, Helyi Légvédelmi és Tüzér Múzeum, Magyar Hősi Emlékmű, Hunyadi-szobor, Aradi Vértanúk emlékműve, Halas-tó.
A város közelében lovaglási, lovaskocsizási, horgászati, kirándulási lehetőségek vannak.
Rendezvények: Amatőr Fogathajtó Verseny (május), Jánoshalmi Napok (június), Szüreti Napok (szeptember).
Szálláshelyek
Király Lovastanya
- Cím: 6440 Jánoshalma, Parcelok tanya 27/A
- Tel.: +36 30 415 0344, +36 30 627 0744
- E-mail: lovastanya.kiraly@mailbox.hu
- Web: kiralylovastanya.hu
Szálláshelyek a közelben: Kiskunhalas, Hajós, Kunfehértó
Vendéglátóhelyek
Korzó étterem
- Cím: 6440 Jánoshalma, Béke tér 12.
- Tel.: +36 77 401 130
- E-mail: korzoetterem@gmail.com
- Web: www.korzoetterem.hu
Gála étterem és pizzéria
- Cím: 6440 Jánoshalma, Béke tér 5.
- Tel.: +36 77 402 236
Története
Régészeti feltárásokból tudjuk, hogy ezen a területen nomád pásztornépek - avarok, hunok, szarmaták - éltek.
A tatárjárást követően magyarok és frissen betelepült kunok vegyesen lakták az akkor Csőszapának nevezett községet. Amikor a terület 1439-ben a Hunyadi-család birtoka lett, a Jankó, Jankószállás nevet kapta. A török megszállás idején a falu szinte teljesen elnéptelenedett, később szerbek és bunyevácok települtek be. Az 1730-as években főként katolikus magyarok, délszlávok és szlovákok alkották a lakosságot. A törökök óta Jankovácznak is nevezett falu, 1799-ben az Orczy család jobbágybirtokává vált. A XIX. század elején mezővárosi rangot kapott, amelyet 1886-ig meg is tarthatott. Az 1867-es osztrák-magyar kiegyezés után a terület jó adottságait kihasználva szőlő- és gyümölcs-, valamint szántóföldi növénytermesztésbe kezdett a lakosság. Az állattartás mellett az iparos réteg megerősödése is elősegítette, hogy egy gazdaságilag erős kisváros váljék belőle. Ezt az időszakot határozottan fejlődési periódusnak tekinthetjük. A Béke téren kialakított gyümölcspiac országszerte híres volt. A gyümölcs kereskedelem és a feldolgozás különféle formái pedig jelentős teret nyertek.
A Jánoshalma nevet 1904-ben adták a községnek. A városi rangot 1989-ben kapta meg.