Csodabogyós-barlang, Balatonederics
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park fokozottan védett területén, Balatonederics közelében, a Keszthelyi-hegység keleti peremén találjuk a Csodabogyós-barlangot, amely 2016-ban hazánk nyolcadik leghosszabb barlangja. A 393 méter tengerszint feletti magasságban nyíló barlangban ma is tárnak fel új szakaszokat. A barlang 2014 tavaszáig megismert járatainak hossza meghaladta a 6150 métert, mélysége -144 méter volt, ám ennek a barlangtúrák csak a töredékét érintik. Nevét a bejárata mellett is megtalálható védett, kis örökzöld cserjéről, a szúrós csodabogyóról kapta. A március-áprilisban virágzó növénynek a barlang környékén található az északi elterjedési határa.
A barlang feltárása már az 1970-es években megkezdődött, ám évekig csak egy 10 méter hosszúságú szakasza volt ismert. Az 1990-es években kezdődő, máig is tartó feltárásának köszönhetően ismerhetjük ma már több, mint 6 km-nyi járatát. A több emelet magasságba nyúló barlangrendszert sok esetben csak nyaktörő mászásokkal és omladékfalak átbontásával lehetett járhatóvá tenni. A barlang távolabbi járatainak eléréséhez legalább 1 órányit kell mászni. A barlang belső szakaszain télen és nyáron egyaránt 9,5 C° van. A relatív 100%-os páratartalom következtében vízcsepegés, nedves vagy kissé vizes területek lehetnek az útvonalon.
A 10 éves kor fölöttiek számára látogatható barlang elérése csak gyalogosan lehetséges; tekintsük egyfajta bemelegítésnek azt a kb. 40 perces sétát, amíg feljutunk az erdőben a barlang bejáratához. A mászáshoz szüksége felszerelést – barlangász overallt, védősisakot és fejlámpát – a helyszínen biztosítják.
A Csodabogyós-barlang járatai elsősorban tektonikus mozgások során jöttek létre, így túlnyomórészt hasadékfolyosók, termek és aknák jellemzik, ebből következően indulás előtt készüljünk fel rá, hogy néhány szakaszon négykézláb, összegörnyedve vagy éppen csak hason csúszva tudunk majd közlekedni. A barlangászás teljes tartamán szakképzett és tapaszt barlangi túravezetők kísérnek majd bennünket, akik a nehezebb járatokban is segítenek majd bennünket. A veszélyesebb szakaszon beépített létrák, kapaszkodók, kötelek, lépőcsavarok segítik a könnyebb, biztonságos előrehaladást.
Az egész évben induló túrák áthaladnak a Függőkert és Meseország elnevezésű szakaszokon, ahol igen sok és látványos fekvő- és állócseppkövet láthatunk. Viszonylag könnyen bejárható szakaszai miatt egyfajta tanulóbarlangnak tekinthetjük, ahová kezdő barlangmászók is jelentkezhetnek.
A Csodabogyós-barlang bejárására két túra közül választhatunk: a közel 400 méter hosszú, 1,5-2 órás Alap túra vaslétrákkal, négykézláb mászással, rövidebb szűk szakasszal és látványos cseppkövekkel gazdagított.
A gyakorlott barlangmászók számára ajánlott Extrém 1. túra is végigjárja az Alap túra útvonalát, csakhogy egy nagyobb körtúrára is kitér, amelyet meredek lejtők, lépőcsavarokkal biztosított mély hasadékok, egy kis hasoncsúszás és kapaszkodó kötelek tarkítanak. A hosszabb, nagyjából 900 méteres túra 3,5-4 órát vesz igénybe.
2016. március 12-től egy harmadik útvonalat is választhatunk, ez az Extrém 2. túra. Ennek vonala az elején és a végén megegyezik az Extrém 1. túráéval, ám lejtős járatokon, sok létrán át jut le a bejárattól -90 méteres magasságba a hegy gyomrába. Innen pedig átvezet a legnagyobb barlangba, a Bál-terembe, majd az egyik leglátványosabb mélyedésbe, a Gyönyörök termébe, mielőtt kivezetné a barlangászokat. Ez a túra közel 1000 méteren át vezet, bemászása 3,5-4 óra hosszú.