Budapest - Szentendre kerékpártúra

Töltsd le az útvonalat GPX-fájlként a GPS eszközödbe!
Teljes táv: 42 km
Össz. emelkedő:  80 m
Össz. lejtő: -80 m
Magasság max.: 112 m
Magasság min.: 97 m

Budapest - Római-part - Szentendre - Budapest

Nincs is jobb, mint egy szép nyári hétvégén bringára pattanni, meg sem állni és kitekerni Budapestről. Na jó, érdemes lesz néhol megállni útközben. Vegyük észak felé az irányt, és garantáltan kellemes túrában lesz részünk: a Szentendre felé vezető úton áthaladunk a szuper hangulatú Római-parton, tekerhetünk nyugodt bringaúton, keresztül egy különleges ártéri erdőn, és persze elérve célállomásunkat eltölthetünk egy napot Szentendre nagyszerű barokk belvárosában.

kerékpárút Óbudán
Kerékpárút Óbudán Fotó: funiQ

Túránk a Margit híd budai hídfőjétől, a HÉV-megálló mellől indul. Itt vezet párhuzamosan a Dunával az Eurovelo 6 nemzetközi kerékpárútvonal. Ez lehetne garancia a minőségre, és bár az elején tényleg kellemes bringaúton haladhatunk, később érdemes lesz odafigyelni, mert néhol az útburkolat, máshol az irányjelző táblák hiányosak.

Némi tekerés után elérjük Óbudát. Bár a bringaút a parton vezet minket, kíváncsiaknak és ráérőseknek megéri római kori emlékek után vadászni a környéken, például a Nagyszombat utcánál befordulva máris  a katonai amfiteátrumnál találjuk magunkat. Vigyázat! Óbudán fantasztikus egyveleget alkotnak a római romok és az indusztriális, koszos, Gelléri Andor Endrét idéző, modern városrész, így könnyű itt leragadni, de az egy másik túra lenne.

római romok, Porta Praetoria Óbudán
Római romok, Porta Praetoria Óbudán Fotó: funiQ
  • a Zichy-kastély egy ablaka
    A Zichy-kastély egy ablaka Fotó: funiQ
  • római romok, Porta Praetoria Óbudán
    Római romok, Porta Praetoria Óbudán Fotó: funiQ
  • római romok Óbudán
    Római romok Óbudán Fotó: funiQ
  • kerékpárút Óbudán
    Kerékpárút Óbudán Fotó: funiQ
  • kerékpáros külsőt kapott panel
    Kerékpáros külsőt kapott panel Fotó: funiQ
  • Varga Imre Várakozók című szobra Óbudán
    Varga Imre Várakozók című szobra Óbudán Fotó: funiQ
  • Új Sipos Halászkert a Fő téren
    Új Sipos Halászkert a Fő téren Fotó: funiQ

A Szentlélek tértől kissé variáltak a kijelölt kerékpáros útvonalon, de a táblák itt segítenek eligazodni. Az óbudai gázgyár mellett eltekerve újra a Duna-mentén haladhatunk, és elérjük a Római-partot.

Itt a gyalogosok miatt kissé lassabban tudunk tekerni, de nem is érdemes sietni: ehetünk akár egy hekket, vagy kiülhetünk pihenni egy stégre. Pünkösdfürdőt elhagyva egy kis hídon átkelünk a Barát-patakon. A Megyeri-híd előtt nem sokkal bringás pihenőhely található.

kerékpárút Békásmegyernél
Kerékpárút Békásmegyernél Fotó: funiQ
  • vendéglátóhelyek a Római-parton
    Vendéglátóhelyek a Római-parton Fotó: funiQ
  • Duna-part Óbudánál
    Duna-part Óbudánál Fotó: funiQ
  • evezés a Dunán
    Evezés a Dunán Fotó: funiQ
  • Római-part
    Római-part Fotó: funiQ

Kitérő: A híd után a Lupa-szigeti úton balra fordulva elbiciklizhetünk az Omszki-tóhoz. Bár fürdeni itt nem tudunk, de kellemes látvány, napozási lehetőség és egy Wakeboard Centrum fogad minket.

omszki-tavi wakeboard pálya
Omszki-tavi wakeboard pálya Fotó: funiQ

Bár Szentendrére a 11-es főút melletti bicikliúton is eljuthatunk, vétek lenne kihagyni a túra egyik legszebb részét, az ártéri erdőn át való biciklizést. Ezen a különleges szakaszon gyakorlatilag teljesen érintetlenül hagyták az erdőt, mindössze a bicikliútról távolítják el időnként a lehullott faágakat. Fantasztikus nyugalom és csodás fényjátékok kísérik itt utunkat, érdemes kiélvezni, hamarosan beérünk a városba. Tekerjünk figyelmesen, mert gyakran mocsaras lesz az út is, nehezebben belátható, és néha beleszaladhatunk egy-egy kidőlt fába.

kerékpárút az ártéri erdőn át
Kerékpárút az ártéri erdőn át Fotó: funiQ
  • Zöld Kagyló Úszóház az ártéri erdőben
    Zöld Kagyló Úszóház az ártéri erdőben Fotó: funiQ
  • ártéri erdő
    Ártéri erdő Fotó: funiQ
  • kerékpárút az ártéri erdőn át
    Kerékpárút az ártéri erdőn át Fotó: funiQ
  • kerékpárút az ártéri erdőn át
    Kerékpárút az ártéri erdőn át Fotó: funiQ

Az erdőből kiérve egy hosszabb rossz minőségű, leginkább földútszerű útszakasz következik méretes gödrökkel, ám ez után végre elérjük Szentendre határát. Hamar átjutunk a külvároson, és amint megközelítjük az első templomtornyot, és elérjük a Szent Flórián-kápolnát, kezdődhet a városnézés Szentendre történelmi belvárosában.

szentendrei tornyok a Bükkös-patak felől
Szentendrei tornyok a Bükkös-patak felől Fotó: funiQ
  • Szent Flórián-kápolna
    Szent Flórián-kápolna Fotó: funiQ
  • utcakép
    Utcakép Fotó: funiQ

Szentendre A Dunakanyar kapujában található város különleges, déli hangulattal rendelkezik hála a szerbek által épített barokk belvárosának. Hatalmas élmény szűk utcáin sétálgatni, megnézni díszes ortodox templomait vagy elfogyasztani egy kávét és gyönyörködni Szentendre pezsgő-nyüzsgő forgatagában.

Dunakorzó
Dunakorzó Fotó: funiQ
  • a Fő tér felé sétálva, hátul a Blagovesztenszka-templom
    A Fő tér felé sétálva, hátul a Blagovesztenszka-templom Fotó: funiQ
  • evangélikus templom
    Evangélikus templom Fotó: funiQ
  • festő a Fő téren
    Festő a Fő téren Fotó: funiQ
  • Szántó Emlék- és Imaház
    Szántó Emlék- és Imaház Fotó: funiQ
  • panoráma
    Panoráma Fotó: funiQ

Szentendrét gyalogosan érdemes felfedezni, így nem kell kihagynunk egy izgalmas sikátort, kacskaringós lépcsőt sem. A városnézés után akár HÉV-vel is visszajuthatunk Budapestre (ehhez a biciklinek külön jegy, Szentendre és Békásmegyer között pedig kiegészítő jegy szükséges), de ha még van kedvünk tekerni, akkor kipróbálhatjuk a másik, gyorsabb útvonalat visszafelé Pünkösdfürdőig, ahonnan kis forgalmú utcákon, majd ismét az Eurovelo 6-on tudunk Budapestre tekerni. 

bicajozás a Duna-parton
Bicajozás a Duna-parton Fotó: funiQ