Siófok

A Balaton fővárosaként is emlegetett 25 000 fős város lakossága nyaranta az ötszörösére nő. 17 km hosszú partszakaszán egész nyáron pezseg az élet, sétányait, strandjait, parkjait turisták lepik el. A Balaton déli településeire jellemző, lassan mélyülő homokos vízpart a gyermekes családok számára is ideális, míg a parti klubokban, bárokban és a Beach Clubon zajló vérpezsdítő éjszakai élet a fiatalabbakat és idősebbeket egyaránt Siófokra csábítja.

Víztorony
Víztorony Fotó: funiQ

Siófok partját a Sió csatorna két szakaszra osztja, a nyugaton fekvő részt Ezüstpart néven ismerhetjük, míg a keletre lévő szakasz az Aranypart nevet viseli. A legtöbb szálloda, a város szórakoztató központja, a Petőfi sétány és a Nagystrandon lévő Beach Club az Aranyparton van. Az Ezüstparton inkább a kisebb, családiasabb nyaralók és panziók kaptak helyet, a szabadstrand pedig végighúzódik a teljes partvonal mentén.

A városban járva mindenképpen érdemes felmenni a 2011-ben felújított Víztoronyba, ahonnan lélegzetelállító panoráma tárul elénk. Az utcákon sétálva rengeteg köztéri szobrot is megcsodálhatunk, amelynek jó részét Varga Imre helyi születésű szobrászművész készítette. 

Az aktív társaságokra a kellemes nappali és akár éjszakai úszások mellett paintball és lasertag csaták, wakeboard és vízisí pálya vár, és persze a környéket ajánlott akár gyalogosan, akár biciklivel bebarangolni.

panoráma
Panoráma Fotó: funiQ

Siófok és a Balaton azonban nem csak a nyári időszakban nyújt nagyszerű kikapcsolódási és sportolási lehetőséget, hiszen télen, amikor már legalább 10 cm vastag jégréteg borítja a tavat, beindul rajta a téli sport szezon. Ilyenkor kezdődik a jégvitorlázás, a fakutyázás, a korcsolyázás és a jégkorongozás.

Túraajánlatok

Látnivalók

Víztorony A Siófok jelképévé vált, több mint 40 méter magas, 1912-ben épült Víztoronyba panorámalifttel juthatunk fel. A három szintes egykori tartályban teljesen körbejárható kilátó, 95%-os oxigén fogyasztására is lehetőséget kínáló bár és egy 360°-ban körbeforgó élményszint várja a látogatókat egész évben.

Varga Imre szobrai Siófokon A siófoki születésű Varga Imre hazánk egyik legismertebb köztéri szobrásza. Szülővárosa az 1990-es évek elejétől egyre inkább egyfajta állandó Varga-kiállítóhellyé válik, hiszen ma már közel húsz szobrát csodálhatjuk meg Siófokon.

gróf Széchenyi István szobra
Gróf Széchenyi István szobra Fotó: funiQ

Millennium park A Siófok központjában lévő, 16 000 m²-es parkban számos emlékművet, szobrot, kutat találunk. Az itt felépített Zenepavilonban megnézhetjük Varga Imre Kálmán Imréről készített bronzszobrát, vagy a művész egy másik érdekes alkotását, a "Mártírok" szoborcsoportot.

Krúdy-villa A Balatontól csupán 100 méterre található telken két magántulajdonban lévő, a XIX. század végén épült ház áll, amelyekben ma étterem és panzió üzemel. 1915-ben itt szállt meg Krúdy Gyula és ekkor ismerte meg második feleségét.

Thanhoffer (Horthy) villa A XIX. század végén, a siófoki Petőfi sétányra épült impozáns villát Dr. Thanhoffer Lajos orvosprofesszor építtette. Az épület 1919-ben néhány hónapig Horthy Miklós főhadiszállása volt, a 2000-es évek elején a Kodolányi János Főiskola könyvtáraként, ma exkluzív vendégházként üzemel.

Jókai-villa Az 1897-ben épült, romantikus stílusú villában töltötte a halálát megelőző nyarat Jókai Mór, innen az épület és az amellett lévő park elnevezése. A 2011-ben gyönyörűen felújított épült ma a Jókai Villa Hotel nevet viseli.

park

Töreki Tavak Tanösvény A Töreki Halastavak Természetvédelmi területen vezet keresztül ez a 9 km hosszú tanösvény, amelynek bejárásával megismerhetjük a Cinege-patak környékét, az itt található 10 halastóból álló tórendszert, egy partifecske kolónia- és egy gyurgyalag család élőhelyét.

Jókai-park A siófoki vasútállomás és a Petőfi-sétány között elterülő 4,6 hektáros angolparkban egynyári virágok tengerét, díszcserjéket, díszfákat találunk, valamint egy apró japánkertet tóval, kis vízeséssel. A park egyik bejáratánál találjuk Varga Imre szobrát, amely Krúdy Gyulát ábrázolja.

Halászok
Halászok Fotó: funiQ

Ásványmúzeum Kövecses-Varga Lajos múzeuma 1986-ban nyílt meg Siófokon, azóta pedig Magyarország legnagyobb, a Kárpát-medence ásványait bemutató kiállításává nőtte ki magát. A közel 3500 darabból álló múzeum csak apró szeletkéje Kövecses egész gyűjteményének, amely ma már államilag védett.

Kálmán Imre Múzeum A siófoki születésű híres zeneszerző szülőházában ma emlékház üzemel, ahol megtekinthetjük néhány értékes személyes tárgyát, például zongoráját és néhány kottáját. A múzeumban járva meg is hallgathatjuk operettjeinek néhány részletét.

Kálmán Imre-szobor

Viharjelző Obszervatórium Az 1956-ban, Molnár Péter tervei alapján épült siófoki Viharjelző Obszervatórium leginkább egy repülő csészealjra hasonlít. Az állomásról kapja a Balatoni régió az első viharjelzést, így elmondhatjuk, hogy az obszervatórium meglétén emberéletek múlnak.

utcakép

Szent Kilit-templom A XIX. század elején, késő barokk stílusban épült római katolikus templom nevét Szent Kilit pápa után kapta, ahogy a városrész is, ahol az épület áll. A templom kertjében 1855-ből származó kálvária és Varga Imre egy szobra áll.

Evangélikus templom A Makovecz Imre Ybl Miklós- és Kossuth-díjas építész tervezte evangélikus templom Siófok egyik legegyedibb látnivalója. A különleges formájú, főként fából épült templomnak négy bejárata is van.

Szent Kereszt-templom Az 1998-ban épült modern római katolikus templom falán egy domborművet találunk, amely a közeli vasúti átjáróban történt közlekedési balesetek áldozatainak emlékét őrzi.

Sarlós Boldogasszony-templom A XX. század elején épült neoromán templomban találjuk a Balaton környékének legnagyobb, több mint 2400 síppal felszerelt orgonáját.

Sarlós Boldogasszony-templom
Sarlós Boldogasszony-templom Fotó: funiQ

Egyéb látnivalók: Szent Lőrinc-templom, Szent Péter és Pál-templom, Református templom, Újhelyi strand, Gamásza strand, Szent Anna-templom (balatonszéplaki templom), Balatonkiliti református templom, Szent István király-kápolna, Vasútállomás épülete, Rádiós Hírközlési Múzeum, Jordán Galéria, Szilfa Galéria, Levy Galéria, Rózsakert, Granárium (egykori magtár, raktár) épülete, Sió és a Sió-zsilip.

Szolgáltatások

Bamboo Sziget Wakeboard és Vízisí Center A Balaton déli partján található ötszög alakú vízi sport pályára kezdő és haladó vízisí, wakeboard, wakeskate, kneeboard sportolókat várnak, valamint a pihenésre is van itt lehetőség.

Full Extreme Sportpark A siófoki sportparkban lejátszhatunk családunkkal vagy barátainkkal egy paintball vagy lasertag csatát, de van itt mászófal, bikalökés és 3 bigfoot névre keresztelt gépjármű monstrum is. A parkba érdemes előre bejelentkezni.

Galerius Élményfürdő és Wellness Központ A siófoki fürdőben 6 medencét találunk, ezek közül 2 termálvizes, amelyeknek vize a Balatontól 15 km-re lévő Nagyberényből származik. A fürdőben 2 csúszdát, sóbarlangot, szaunákat is használhatunk.

Siófok-Balatonszabadi szabadstrand Egy nagyjából 100 méter hosszú szabadstrandot találunk a Siófok-Balatonszabadi-Sóstó vasútállomás közelében. A sekély vizű partszakaszon a kisgyermekes családok fokozott figyelmét kérjük, hiszen a strand mindenféle elválasztás nélkül találkozik egy forgalmasabb úttal.

Aranyparti szabadstrand Az Aranypart Siófok leghosszabb szabadstrandja, ahol a kisgyermekes családokat biztonságos, sekély partszakasz, a nyaraláskor is aktív sportolókat wakeboard és vízisí pálya, a pihenés után vágyódókat csendes, nyugodt területek várják.

Újhelyi szabadstrand A régen fizetős strandként működő Újhelyi szabadstrand ma már ingyen várja a látogatókat. Több kölcsönző, zuhanyzó, mosdó, öltöző és csúszda is működik a parton.

Nagystrand Hazánk leglátogatottabb strandja a siófoki Nagystrand, és az ehhez tartozó Beach Club (korábbi Coca-Cola Beach House). A 13 500 fő befogadására alkalmas fizetős fürdőhelyen mozgássérültek, gyerekek és sportemberek mind-mind megtalálják szórakozásukat.

Sóstói strand A Baross útról nyíló fürdőhely Siófok második legnagyobb fizetős strandja. A 320 méter hosszan a Balaton partján húzódó strandhoz egy több mint 18 000 m²-es terület tartozik. A parton egy 110 méter hosszú, 7 méter magas, a Balatonban végződő csúszda vár a bátrabbakra.

Gamásza strand A Gamásza strand kellemes és nyugodt helyen van, így kisgyermekes családoknak ajánlott. A mintegy 120 méter hosszúságú, 30-40 méter szélességű területen a pázsitot kisebb-nagyobb fák árnyékolják, így a napozók és az árnyékban pihenős társaságok is találnak maguknak kényelmes helyet.

Marcipán cukrászda

Története

A település környéke már a római korban is lakott terület volt, itt haladt át a Sopianaeból (Pécs) Triccianán (Ságvár) át Arrabonába (Győr) vezető út. A környék első írásos előfordulása a tihanyi apátág 1055-ös alapítólevelében található, ahol a településen áthaladó Siót (Sió csatornát) Fuk néven említik. A szintén Fuk nevű faluról, mint adózó településről csak 1137-ben tesznek említést a dokumentumok. 1528-ban a Tabula Hungariae-n, Magyarország első fennmaradt, nyomtatott térképén Siófok Fokként szerepel; a város mai nevével 1790-ben találkozhatunk először.

1552-ben a törökök elfoglalták Fokot és környékét. A település hadikikötő lett és a mai kórház közelében lévő „Granárium” dombjára erődöt is építettek. Miután 1688-ban felszabadult a török hódoltság alól a város, a veszprémi káptalan tulajdonába került, aki telepesekkel népesítette be.

II. Rákóczi Ferenc 1705-ben egy pecsétet adományozott a településnek, ennek emlékére állították fel 300 évvel később Varga Imre a fejedelemről készítette szobrát a városban.

A XIX. század elején Siófok még csak egy jelentéktelen halászfalu volt, aminek életébe az 1846-ban létrehozott Balatoni Gőzhajózási Részvénytársaság hozott változást. 1861-ben átadták a Buda-Nagykanizsa közti vasútvonalat, amivel megnőtt Siófok látogatottsága, megindult a város fejlődése is. 1863-ban adták át a Sió-zsilipet, kiásták a Sió-csatornát és kikötőhelyet építettek. 2 évvel később már rendszeres időközönként gőzhajók indultak Siófokról Füredre és vissza.

1866-ban Végh Ignác 12 évre szóló fürdőjog bérleti szerződést kötött a veszprémi káptalannal, amit később újabb 12 évre meghosszabbítottak. 1878-ban nyitotta meg kapuit a Magyar Tenger elnevezésű fürdőház, amely egy díszes homlokzatú, a Balatonra néző ablakokkal rendelkező, nyolcvan fürdőkabinos, száz személyt befogadó társalgós épület volt. 

Krúdy Gyula-szobor
Krúdy Gyula-szobor Fotó: funiQ

A veszprémi káptalan 1885-ben kezdte el a telkek parcellázását, aminek nyomán elindult a mai fürdőtelep megépülése. A XIX. század végén, XX. század elején több nagyobb szálloda megépült, például a Sió, a Hullám és a Központi Szálló épülete. 1904-ben épült meg a vasútállomás épülete, amelyet felújított állapotban ma is megcsodálhatunk Siófokon.  

1919 augusztusában a település egy időre politikailag is jelentős volt, hiszen amikor Horthy Miklós a Tanácsköztársaság leverésére készült, az antant engedélyének birtokában a Dunántúlra vonult csapataival, főhadiszállását pedig Siófokon, a Thanhoffer (Horthy) villában alakította ki.

Az egyre jelentősebb üdülőhelynek számító településen 1937-ben már 32 szálloda fogadta a vendégeket és évente közel négyezer külföldi látogatott el Siófokra.

A II. világháború végén, a két hónapig itt húzódó frontvonal során több lakóépületben, nyaralóban és szállóban is kár esett, de ezeket gyorsan helyreállították.

A város területe a XX. század második felében jelentősen megnőtt, ugyanis ekkor csatolták hozzá a szomszédos Balatonkilitit, Balatonújhelyet, ez utóbbinak részét képező Balatonszéplakot és Balatonszabadi tóparti területeit.

A Balaton fővárosának is nevezett Siófok 1968-ban kapta meg a városi rangot.