Tapolcai-tavasbarlang
A világ legnagyobb, lakott települése alatt húzódó csónakázható barlangrendszere terül el Tapolca alatt.
A Tapolcai-tavasbarlangot több mint 100 éve, 1903-ban véletlenül fedezték fel egy kútásás során, majd közel tíz évvel később a látogatók előtt is megnyitották. Ez volt hazánkban az első villanyvilágítással ellátott és az idegenforgalom céljára is használt barlang.
A barlangrendszert 1942-ben védelem alá helyezték, 1982 óta pedig fokozottan védett természeti képződményként tartják számon.
A 2015-ös év egy új turisztikai létesítmény megnyitásával indult, ekkor adták át a barlangrendszer fölé épített Tapolcai-tavasbarlang Látogatóközpontot. A kétszintes épületben kialakított 10 teremben kiállításokkal, fotókkal, filmekkel és játékokkal ismertetik meg a látogatókkal a karsztvidékek világát. Miután megismertük a barlanglakó denevérek életét, a gyerekeket kúszóbarlang várja, míg a felnőttek érzékelési képességét „kőtapogató” teszi próbára. A kiállított térhatású fényképekkel és 3D-s filmvetítéssel az ember igazi búvárnak és barlangásznak érezheti magát.
Miután bejártuk a kiállítótermeket, földbe vájt lépcsőkön ereszkedhetünk le a Lóczy-terembe. Itt jobb kéz felé fordulva megláthatjuk azt a kutat, amelynek fúrása során ráakadtak a Tapolcai-tavasbarlangra. Bal kéz felé fordulva 70 méteres sétát tehetünk a barlang száraz részeibe, de nem árt felkészülni arra is, hogy itt-ott vizes szakaszok tarkíthatják az ösvényt.
A Lóczy-termen áthaladva pedig elérkezünk a kirándulás legizgalmasabb részéhez: a csónakázáshoz. A fémladikokba való beszállást a Balaton-felvidéki Nemzeti Park egyenruháját viselő dolgozók segítik.
A magunk hajtotta, maximum 3 fős csónakokkal jelenleg 180 méter hosszú körtúrát tehetünk, ami végig kivilágított, a víz által kialakított járatokon halad. Az alattunk elterülő, általában derékig érő, de helyenként csak kb. 20 centis tiszta víz hőmérséklete 18-20 °C környékén van.
A tapolcai Malom-tavat tápláló vízben a szerencsések megláthatják a tavasbarlang legfeltűnőbb élőlényét, a fürge csellét. A helyiek ezt az apró halfajtát csetrinek nevezik.
Jegyárak, nyitvatartási idő itt érhető el: www.bfnp.hu/tapolcai-tavasbarlang-latogatokozpont
Története
A tavasbarlang 13,7 millió éve folyamatosan formálódik, kőzettömegét az egykori Szarmata-tenger üledékeiből képződött mészkő és márga rétegek alkotják.
A tavasbarlang vize két útvonalon érkezik a járatokba. Az egyik egy hideg vizű karsztforrás, a másik egy ennél jóval lejjebb eredő meleg vizes forrás, amelyet napjainkra kihunyt tűzhányók utóvulkáni működése melegít fel. Az oda lejutó vízet kb. 40 °C-ra melegíti a föld, majd repedéseken keresztül áramlik fel a Tapolcai-medence térségébe.
Ebből a két forrásból származó, egymással keveredett 18-20 °C-os víz alakította ki a járatokat, amely a mára már nagyrészt száraz Kórház-barlang felől, északi irányból áramlik lassan a Malom-tó forrásai felé. A számos forrásszájon - a jégkorszakok óta - feltörő víz összefolyva a Tapolca-patakot táplálja. Az 1800-as évek végén medrét a felső szakaszon duzzasztással kiszélesítették, így jött létre maga a Malom-tó, és a duzzasztás következtében csónakázhatóvá vált a tavasbarlang.
Még több élménypark a Balatonnál
Élmények, kalandok a Balatonnál Összeszedtük, hogy hova érdemes menni, ha nem volt elég az aznapi mozgás: listánkban szerepelnek a Balaton körüli kalandparkok, víziparkok, bobpályák, paintball pályák, egy mezítlábas ösvény és csupa olyan hely, ahova a kalandvágyó gyerekeket és felnőtteket bármikor el lehet vinni.