Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszoda, Budapest

Hajós Alfréd, az 1896-os athéni olimpia magyar úszóbajnoka tervezte az 1930-ban nyílt uszodát. Az akkoriban még újdonságnak számító vasbeton-szerkezetű uszoda felépítési hét hónapon át zajlott. Átadásán Horthy Miklós kormányzó is részt vett.

1937-ben készült el külső medencéje és műugró létesítménye, amelyeket Csonka Ferenc tervezett. A következő évtizedekben további medencékkel bővült a létesítmény, 1958-ban köztük külső gyakorlómedencével, 1983-ban 50 méteres úszómedencével – amelybe egy lesüllyeszthető műanyag válaszfalat is beépítettek, aminek segítségével a medencében 25 méteres versenyeket is rendezhetnek.

Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszoda
Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszoda Fotó: funiQ
  • Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszoda
    Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszoda Fotó: funiQ
  • emléktábla a Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszoda falán
    Emléktábla a Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszoda falán Fotó: funiQ
  • Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszoda
    Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszoda Fotó: funiQ
  • futókör a Hajós Alfréd Sportuszoda mögött
    Futókör a Hajós Alfréd Sportuszoda mögött Fotó: funiQ

2006-ban az itt rendezett úszó-Európa-bajnokság kapcsán újabb 50 méteres külső medencével, műugró fallal és 25x25 méteres medencével és 1000 fős lelátóval bővült az épületegyüttes, amely habár nem önálló intézmény, de az avatáskor a „Széchy Tamás uszoda“ nevet kapta. A margitszigeti Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszoda így ma 3 fedett és 4 fedetlen medencével rendelkezik.

A Sportuszoda megnyitása óta számos nagyszabású sporteseménynek adott otthont, például 1958-ban az úszó-, műugró- és vízilabda Eb-nek, 1969-ben az Öttusa világbajnokság úszószámának, 2014-ben pedig a férfi és női vízilabda Eb-nek.

Az uszoda előtt áll Palotai Gyula 1955-ben készített alkotása, az Úszónő-szobor. A 80 cm magas talapzaton álló nagyjából 220 cm-es nőalak bronzból készült.

A Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszoda bejáratával szemben található a Sri Chinmoy-békemérföldkő, amit az 1993-as Világbékefutás alkalmából a Sri Chinmoy International Peace Blossoms program kapcsán helyeztek el.