Szigetújfalu
A település a Csepel-sziget középső részén terül el, nyugatról a Duna főága, míg északról Szigetcsép, keletről Szigetszentmárton, délről Ráckeve határolja.
Látnivalók
Szent Lénárd Római Katolikus Plébániatemplom
Hangulatos helyen, szép környezetben áll a templom. A XVIII. században még a régi falu szélén, ma már a régi közepén. A templom a barokk stílus egyszerű megjelenése, amiből kitűnik a szószék csodálatos remeke. Nem tudjuk ki készítette, hogyan került ide. Művészettörténeti különlegesség. A templomban látható a Tamás nádor által építtetett monostor néhány kiemelt, restaurált kőfaragványa.
Római kikötőerőd maradványa
Sajnos régészeti feltárása még nem történt meg, pedig ígéretes leletek pihenhetnek a környezetében. Alacsony vízállás idején bukkannak ki a kikötői rész habarccsal összeragasztott szabálytalan, de szabályos rendben következő kövei. Valószínűleg a barbár betörések után a III-IV. század folyamán épülhetett.
Szent Lénárd-szobor
Nemes Ferenc faragó, népi iparművész tölgyfából faragott alkotása 1995-ben készült el és 1996-ban került a mai helyére.
Szent Kristóf-szobor
Nemes Ferenc fafaragó, népi iparművész kőből készített alkotása.
I. és II. világháborús emlékmű
Az első világháború kitörése utáni 10. évben állították fel közadakozásból. Az elesettek neve a talapzaton látható táblán olvasható.
A második világháború áldozatainak emléket állító vörösmárvány emlékművet az előző közelében 1992-ben avatták fel.
Petőfi-szobor
1998-ban a 48-as szabadságharc 150. évfordulójára avatták fel az iskola előtti parkban.
Nemes Ferenc kiállítóterme
A művész saját portáján, a tetőtérben kialakított bemutatótermét előzetes egyeztetés után látogathatják meg az érdeklődők.
Rendezvények
Télbúcsúztató falusi disznótor, Férfi bál, Zenebarátok évadzáró koncertje, Nyitott kapuk utcája, Nyárbúcsúztató, Szüreti felvonulás, Karácsonyi koncert
Története
Szigetújfalu nevének újfalu része a környező településekhez képest későbbi létrejöttét sejteti. A "sziget" megjelölés földrajzi helymeghatározásként később került a név mellé. A környéken talált réz-, és bronzkori leletek a terület korai lakottságára utalnak. Az ercsi révátkelőhöz közel egy római kikötőerőd állt, amely alacsony vízálláskor még látható.
A honfoglalást követően a falu fejedelmi birtok volt. A XII. században egy magánmonostort alapított Tamás nádor az ún. Ercsi (később Titkoshely)-szigeten. Alapítóját, Tamás nádort 1186-ban ide temették. A monostor bencés, majd később karthauzi, ezt követően ciszterrendiek kezébe került. Az elhagyott épületet a XVIII. század elején még Bél Mátyás látta és leírta művében, utána a betelepülő svábok bontották le, hogy köveiből megépíthessék a mai templomot.
A falu első okleveles említése 1252. augusztus 10-én történt meg, mint a királyné új faluja. 1303-ban egy adásvétel utáni határbejárásban tűnik fel ismét a neve. Hunyadi Mátyás uralkodása idején birtok miatt pereskedett Újfalusi Imre királyi trombitás a ráckevei szerbekkel. A XVI. századból fennmaradt az újfalusi Thrombytás Tamás név. A település a török hódítás idején lakott hely volt. Az 1546-1590 közötti adóösszeírások adatai szerint a faluban 22 és 32 közötti a családfők száma, akik gabona, bor, gyümölcs, len, lencse, széna, méhek, sertések, juhok stb.után fizettek adót a töröknek.
Az elnéptelenedés miatt a település neve 1647-ben még az elhagyott helységek között sem szerepelt. A török kiűzése után rácok és szerbek voltak a település új lakói. Miután Savoyai Jenő herceg megvásárolta a ráckevei uradalmat Heisler tábornok özvegyétől, németeket telepített a faluba.
Az első egyházi anyakönyvi bejegyzés 1702-ből származik. A letelepedéshez kapott kedvezmények után a szokásos úrbéri szolgáltatások teljesítésével tartoztak földesuruknak az újfalusiak.
Az 1770-ben végrehajtott úrbérrendezés szerint 19 jobbágyteleknyi földön 25 földdel rendelkező jobbágy gazdálkodott, valamint 19 házas és 13 házatlan zsellér élt. A telekaprózódás miatt arra kényszerültek, hogy jövedelmezőbb megélhetési módot keressenek. Ezt a munkaigényesebb kertészeti kultúrákkal sikerült elérniük, hisz a környék talaja és a mikroklíma kedvezett a zöldség-, szőlő-, és gyümölcstermesztésnek. Az itt lakók az újratelepülés után, 1733-ban templomot építettek. E helyett készült 1770-ben a ma is meglévő, Szent Lénárdról elnevezett, barokk stílusú épület, amelyet 1773-ban szenteltek fel. A jó belső térarányokkal rendelkező hajó cseh süveg boltozatát kettős hevederek választják el. 1742-1783 között a domonkosok vezették a templomot.
Az 1848-as jobbágyfelszabadítást követően a faluban a kis- és középbirtokok voltak a jellemzőek. A határban a legnagyobb földterülettel, 566 kataszteri holddal a Ráckevei koronauradalom rendelkezett. Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc idején 87 magyar és német nemzetiségű nemzetőr teljesített szolgálatot. A Historia domus szerint 1848 októberében Görgey Artúr honvéd-őrnagy főhadiszállása az 1840-ben készült plébánián volt. Az 1862-ben végrehajtott tagosításkor a kicsi parcellákat egyesítették. Lehetőség nyílt az intenzívebb gazdálkodásra, az állattartáshoz szükséges legelők szervezettebb hasznosítására. Az 1865-ös tűzvész a falubeli házak többségét elpusztította. A helyreállítások után az 1887-ben megalakult helyi Önkéntes Tűzoltó Testület keretei között szervezték meg a tűz elleni védekezést. A lakosság száma 1910-ben 1566 fő, többségük német nemzetiségű és a római katolikus. A századfordulót követő évtizedekben a falu lakossága a mezőgazdaságból élt. A családi szükségleteket állattenyésztéssel is biztosították. Az első világháború a hagyományos paraszti életformát megszakította. A faluból a hadseregbe 380 katonát soroztak be, és közülük 63-an vesztették életüket a fronton. Tiszteletükre 1924-ben emlékművet állítottak. A háború utáni évtizedekben a mezőgazdaságban dolgozók mellett kialakult az iparban dolgozók rétege. A polgárosodási folyamat a helyi alapítású egyesületek létrejöttét eredményezte. Ekkor kezdte meg működését, a Polgári Kör, a Kőmíves Önsegélyező Egylet, és folytatta tevékenységét az 1878-ban alapított Önkéntes Tűzoltó Egyesület.
Az 1941. évi népszámlálás szerint az újfalusiak száma 1630 fő volt, többségük római katolikus vallású. Az anyanyelvi hovatartozásra adott válaszaik alapján 275-en magyarnak és 1354-en németnek tekintették magukat. A nemzetiségi hovatartozást illetően 897 fő mondta, hogy magyar, míg 733 fő németnek tartotta magát. Az adatokból látható, hogy többségében svábul beszéltek, de részben mégis magyarnak tartották magukat.
A II. világháború alatt a magyar hadseregben 40-45 falubeli katona harcolt. A front közeledtével, 1944-ben az itt élők közül sokat besoroztak a német csapatokhoz. A harcok végkifejleteként 1944. november 22-én foglalták el a falut a szovjet csapatok. A révnél akartak átkelni az Ercsiben védekező német csapatokkal szembeni harchoz. A falut ekkor több bombatalálat érte. A II. világháború halottainak és polgári áldozatainak száma 77.
A 134 fő "malenkij robotra" hurcolt közül 19 fő sohasem ért haza. A háborút követően, az 1941-es népszámlálás adatai alapján a német lakosság egy részét – közel 800 főt - kitelepítették. Az ország más területeiről és a csehszlovák-magyar lakosságcsere-egyezmény alapján Magyarországra került családok közül többen érkeztek az üresen maradt portákra. A szövetkezetesítés hatására 1949-ben megalakult a József Attila Termelőszövetkezet. Az 1959-ben létrehozott Petőfi Termelőszövetkezet 1960-ban egyesült a korábbival, és Béke Termelőszövetkezet néven működött 224 taggal, 920 holdon. A szigetcsépi Lenin Termelőszövetkezettel 1976-ban fuzionáltak. Az összevonások a közigazgatásban is előtérbe kerültek, így 1977. április 1-jén Szigetújfalut egyesítették Szigetcséppel és Szigetszentmártonnal. Már ezt megelőzően kiépítették a településen a villanyvezetékeket és az úthálózatot.