A hitvesi szerelem emlékműve: Bory-vár, Székesfehérvár
Egyszer volt, hol nem volt... így is kezdhetnénk a Bory-vár történetét, hiszen ez hazánk egyik legszebb mesebeli kastélya.
Bory Jenő szobrászművész és építészmérnök saját elképzelése és tervei alapján, közel 40 nyáron át építette a soktornyos várat. A művész 1912-ben vásárolta meg a vár telkét, amelyen akkoriban csak egy borospince állt a hozzátartozó présházzal, szőlőtőkék és gyümölcsfák uralta kerttel körülvéve. Az 1922-től 1959-ig épült vár és pazar kertje ma Székesfehérvár egyik éke. Jelenleg az épület nagy része múzeumként látogatható, de a leszármazottak közül néhányan még mindig itt élnek.
A várhoz közeledve messziről feltűnnek égbe törő, csúcsos tornyai, az épület közelében járva azonban jól elrejtik a bámész szemek elől a mesebeli kastélyt a kerítés mentén ültetett, nagyra nőtt fák. A szép kovácsoltvas kapun belépve szobrok és boltívek tucatjaival találjuk szembe magunkat, amelyek sejtetik, micsoda szépségek várnak ránk a későbbiekben.
A vár kertje már önmagában is rendkívüli látnivaló: a gondozott park növényzete, a kiállított több tucatnyi szobor, a mozaikkal kirakott díszítések mind emelik a Bory-vár fényét. Bory Jenő a várat és a kertet benépesítette kortárs művészek, festőművész felesége, Komócsin Ilona valamint saját műalkotásaival.
A kertkapuval szembeni pénztár egyben a lakásnak is bejárata, ahol két, az eredeti családi bútorokkal berendezett szobát találunk. Az első helyiségben Bory Jenő érmeinek válogatását, a családról készült fényképeket, a művész és felesége készítette festményeket és számos kisplasztikát állítottak ki. A nagyobbik szoba volt Bory Jenő első műterme. Itt is helyet kapott jó néhány kisplasztika, bronz szobrocska, a művésznek feleségéről készített mellszobra és itt látható az az Elefántos tál is, amelyért Bory Jenő 1926-ban megkapta a Halmos Izidor-féle kisplasztikai díjat.
A Bory-vár egyik teraszán láthatjuk azt a kőpadot, amelyet Boryné Komócsin Ilona márvány mellszobra díszít és amelyen Bory Jenő egyik, feleségéhez írt verse is szerepel. Egy másik terasz Bory mester művész barátainak, példaképeinek arcmásait sorakoztatta fel. Ennek a középpontjában áll Munkácsy Mihály egész alakos szobra. A panteonnak is tekinthető együttes előtt mozaikból kirakott, rövid, kijelentő mondatot olvashatunk: „A kövek beszélnek“. Ebben a tömör mondatban benne van Bory Jenő egész ars poeticája.
Az Elefántudvarnak is nevezett teraszt könnyű felismerni: az árkád alatt sétálva láthatjuk, hogy annak egyik tartópillérét egy gömbön álló elefánt alkotja. Az elefántos árkád falán látható freskók vázlatát annak idején Bory Jenő festette fel vörös krétával.
A főként vasbetonból épült vár főépületében, az Elefántudvar fölött találjuk Bory Jenő műtermét és a hozzá csatlakozó kiállítótereket, ahol ma a mester alkotásai mellett feleségének, barátainak és kortársainak munkáit is megtekinthetjük.
A hét toronnyal rendelkező vár két legmagasabb tornyából szemkápráztató panoráma nyílik Székesfehérvárra és a környező vidékre, de már csak azért is érdemes magunk mögé utasítani a lépcsőket, mert a tornyokból látható be teljes egészében a Bory-vár.
A két kilátótorony között, a fentről fenyegető pallossal védett várkapun juthatunk be a Százoszlopos udvarba. Ez az aprólékosan megtervezett, franciás jellegű park gondosan nyírt sövényeivel, a közepén álló szökőkúttal, formás ösvényeivel varázsolja el a látogatót. Az udvart három oldalról szobordíszes várfal határolja, az ez alatti árkádos folyosó pedig a kert névadója: 103 tartóoszlop tartja a várfal belső ívét. Az árkádos folyosó fölötti sétautat a magyar történelem nagyjait ábrázoló szobrok határolják. A kvarcbetonból készült szoborpárok között királyok, hősök és dalnokok szerepelnek. Az árkádsor alatt pedig Bory Jenő márvány vagy bronz köztéri és templomi kisplasztikáinak eredeti gipszmintáit állították ki.
Az oszlopos árkádsor középső szárnyából nyílik a várkápolna, amelynek középpontjában Bory Jenő a Hitvesi szeretet című, feleségét egész alakos, ülő formában megjelenítő szobor áll. A szobor két oldalán az 1908-ban, carrarai márványból faragott Csók című szobor szimmetrikusan megkettőzött másai láthatók.
A Bory-vár látogatása nem egy fél órás program, számos látnivalója és a részletekben megbújó apró meglepetéselemek miatt érdemes néhány órát rászánni erre a mesebeli várra.
Nyitva tartás:
- Március elejétől október végéig: 9:00 - 17:00-ig
- Október végétől november közepéig: 9:00 - 16:00-ig
- November közepétől március elejéig: Zárva
Elérhetőség
- Cím: 8000 Székesfehérvár Máriavölgy út 54.
- Tel.: +36 22 305 570 (Csak nyitvatartási időben hívható)
- E-mail: info@bory-var.hu
- Web: www.bory-var.hu